Sedm minut v americkém Houstonu tým vědců z NASA netrpělivě očekával, jestli se povede přistání sondy Curiosity na povrch planety Mars. Podobně zvědavý byl i ředitel pražského planetária Marcel Grün a jeho zástupce Jan Šifner.

"V podstatě máme dvě možnosti - zůstat na Zemi a dříve či později zaniknout, nebo expandovat dál do vesmíru, získávat další poznatky a znalosti," myslí si Jan Šifner.

"Plaketa se zpětnou adresou a data jako na Voyagerech tam není, ale je tam datový nosič se jmény pozemšťanů, kteří byť kliknutím na www stránky podpořili projekt," upřesňuje informace o vozítku Šitner. Dále doplnil, že vozítko jedná autonomě podle formule "dojeď tam a tam a udělej to jak chceš".

 


 

Je možné, že opravdu dojde k objevu života i mimo naši planetu? Kdy dojde k první pilotované misi na Mars? Jak vědci na tak velkou vzdálenost třímetrové vozidlo ovládají? Hrozí po škrtech v rozpočtu na pilotované mise NASA konec vesmírného výzkumu?

Ptali jste se on-line zástupce ředitele pražského planetária Jana Šifnera od 10:00 do 11:00.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.