Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí  to uvedly ve společném prohlášení. ČSSD plán na navracení majetku církvím v parlamentu nepodporuje.

"Způsob nevěcného vedení argumentace a demagogická útočná kampaň České strany sociálně demokratické, vedená mimo jiné i pomocí billboardů, vytvářejí ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti nejen vůči církvím a náboženským společnostem, ale i vůči občanům jako takovým," uvedly.

Názor

Pokud hodlá ČSSD dál hlásat, že církev nemá na restituce právní nárok, popírá zákon z roku 1990, jímž parlament vrátil církvi 170 budov a zavázal se v něm k přijetí zvláštního restitučního zákona. Zároveň Lidový dům útočí i na Ústavní soud.

Celý komentář Jiřího Leschtiny: ČSSD ve vodách extremismu

V prohlášení stojí, že předvolební propaganda sociální demokracie útočí slovníkem obou někdejších totalit. "Pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty ´třetí říše´, na rudo přetřenými gottwaldovskými ideology," uvedli šéf ČBK Dominik Duka, předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček a předseda ERC Joel Ruml.

Jejich ostrou reakci vyvolal například billboard, na němž je nápis ODS a TOP 09 chtějí darovat církvím 134 miliard u obrázku modré ruky dávající vak druhé ruce, zřejmě duchovního. Na jiném stojí, že TOP 09 a ODS chtějí vytáhnout z kapes důchodců 48 miliard, nápis dokresluje obrázek modré ruky, která bere tašku z jiné.

Duka, Daníček a Ruml uvedli, že prohlášení se netýká tisíců poctivých členů ČSSD, těch, kdo byli vězněni a týráni spolu s věřícími v nacistických koncentračních táborech i v komunistických lágrech.

Sociální demokraté se proti kritice ohradili, představitelé církví by podle nich neměli směšovat respekt k náboženským svobodám s debatou o rozdělení majetku z veřejných zdrojů. Předlohu již schválila sněmovna, v Senátu, kde má převahu opozice, narazí. Nejspíš se pak vrátí do dolní komory, kde bude potřeba k přehlasování senátního veta 101 hlasů.

Odškodnění církví výměnou za samostatnost

Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku, zabaveného komunistickým režimem. Norma také počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let. Návrh kritizují některé občanské iniciativy, není mu podle průzkumů nakloněna ani veřejnost.

Předlohu již schválila sněmovna, v Senátu, kde má převahu opozice, narazí. Nejspíš se pak vrátí do dolní komory a je pravděpodobné, že ta senátní veto přehlasuje. Na stranu zákona se postavily desítky osobností. Věří, že norma po více než 20 letech od listopadu 1989 částečně vyrovná křivdy způsobené komunistickým režimem církvím a věřícím.