Největší armádní podnik, letecké opravny LOM Praha, začal uskutečňovat plán na svoji záchranu. V těchto dnech rozjel prodej jednoho ze svých největších „pokladů“ – pozemků a nemovitostí v pražských čtvrtích Malešice a Kbely. „V současné době je zahájen proces prodeje cca 4,4 hektaru nevyužívaného pozemku v jižní části areálu v Malešicích a také výběrové řízení na prodej administrativní budovy v areálu ve Kbelích,“ potvrdil týdeníku Ekonom mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

V obou případech bude podle něj jediným kriteriem prodeje cena.

Opravny si na prodávané majetky nechaly udělat odhad hodnoty od znaleckého ústavu EQUITA Consulting. Na jeho základě očekávají, že za pozemky v Malešicích dostanou 82 milionů a dalších 17,5 milionu za třípatrovou budovu v Kbelích. „Částka je uvedena pouze orientačně a není pro zájemce závazná. Vyhlašovatel nicméně upozorňuje, že tato částka představuje jeden z aspektů při konečném rozhodování, zda výběrové řízení bude ukončeno prodejem nemovitostí nebo zrušením celého procesu,“ oznamují opravny v podmínkách, které zveřejnily na svých internetových stránkách.

Lukrativní pozemky lákají

Utržené peníze mají být podle prohlášení zástupců opraven použity na jejich další rozvoj. „Půjde zejména o rekonstrukce výrobních hal,“ říká Ekonomu člen dozorčí rady firmy a zároveň senátor za ODS Tomáš Kladívko.

Nynější výběrové řízení je podle informací týdeníku Ekonomu pouze začátkem dalších prodejů. Již v roce 2008 vznikl plán na prodej celkově až 30 hektarů pozemků, jejichž tehdejší hodnota se odhadovala na více než půl miliardy korun.

České vrtulníky nasazené v Afghánistánu se chystají opět do akce
LOM_1.mp4.jpg

Právě pozemky se staly jedním z důvodů, proč se kolem opraven točí v poslední době řada zájemců, mezi něž patří například finanční skupina Penta. Ta podle neoficiálních informací usilovala o privatizaci celého podniku – skupina chtěla přesunout výrobu opraven do svého podniku Aero Vodochody a uvolněné pozemky následně rozprodat. „Nemovitosti a pozemky nejsou naším primárním zájmem, výnosy z nich však mohou pokrýt náklady nezbytné restrukturalizace a relokace,“ řekl v říjnu týdeníku Ekonom mluvčí skupiny Martin Danko.

Vedení ministerstva obrany však krátce na to ohlásilo, že LOM jako takový privatizovat nehodlá.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.