Sluneční záření v Česku letos v jasných dnech dosáhlo kvůli oslabení ozonové vrstvy stejné úrovně jako třeba v Chorvatsku u moře. Lékaři kvůli tomu varují před rakovinou kůže a nabádají k vyšší ochraně.

Kožní rakovina tvoří čtvrtinu všech nádorových onemocnění. Ročně přibývá 2000 nových pacientů s tímto druhem onemocnění. Solární a ozonová observatoř Českého hydrometeorologického ústavu navíc letos naměřila nejvyšší UV záření za 48 let.

"UV záření jednoznačně vyvolává kožní nádory. Jedno spálení v dětství do puchýřků zdvojnásobí riziko vzniku kožního nádoru," uvedl předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger.

Polovinu UV záření za život lidské tělo nasbírá do 18. roku. Ohroženy nejsou jen děti, ale také mladé ženy do 29 let. Mnohé z nich se kvůli kráse nezdravě sluní. Další rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let. Nádor se u nich objevuje často na zádech.

I když se díky omezení škodlivin začíná ozon pomalu přirozeně obnovovat, v letošním roce se stav podle meteorologa Michala Janoucha zhoršil. V jasných dnech je tak index UV záření srovnatelný s hodnotou v Chorvatsku či severní Itálii.

Solární a ozonová observatoř v Hradci Králové sleduje stav ozonu od roku 1992. Je tak jedním z prvních zařízení na světě, která situaci monitorují. Podle Janoucha se ozonová vrstva výrazně ztenčila ve druhé polovině 80. let a počátkem 90. let.

Díky uzavření mezinárodních dohod se škodliviny, které ji ničily, omezují. Pokud by se některé látky dál používaly, už nyní by v ČR bylo záření extrémní, podotkl Janouch. Podle předpokladů by se díky opatřením ozonová vrstva mohla obnovit do stavu před třemi desetiletími zhruba do poloviny století. I kdyby už nyní ale vypadala dobře, výskyt nádorů potrvá ještě několik desetiletí.

Podle lékařů je nutné se před rakovinou kůže chránit používáním krémů s vyššími filtry. Faktory nižší než 6 podle odborníků nejsou dostatečné. I ve městě by bylo dobré sáhnout po přípravcích s faktorem kolem 15. Děti by měly nosit plážové oblečení s ochranou před zářením s evropským certifikátem.

Související