Kdyby se všechny krabice s archivními dokumenty uloženými v depozitářích poskládaly za sebe, naměřili bychom mezi první a poslední 120 kilometrů.

Pro představu: stěhování všech dokumentů ze staré budovy Národního archivu do té současné na pražském Chodově trvalo pět let. Kdyby se nové depozitáře nepostavily, neměli by archiváři dokumenty kam ukládat.

Vzhledem k tomu, že většina zdejších archiválii existuje pouze v jediném exempláři, jsou namístě i důkladná bezpečnostní opatření. V průběhu návštěvy máme dojem, že jde o pevnost. Areál hlídá policie a každý příchozí se musí nahlásit. Teprve pak je vpuštěn do knihovny či badatelny. Bez batohů a jiných zavazadel. Pán sedící za pultem u vchodu do badatelny kvůli toho novinářskou návštěvu okamžitě kárá.

„Jen tak můžeme ohlídat, že se nic neztratí. Badatelna je pod neustálým kamerovým dohledem,“ vysvětluje ředitelka Národního archivu Eva Drašarová.

V několika stovkách archivních fondů, které Národní archiv spravuje, jsou totiž uloženy prakticky všechny listiny, které v české historii něco znamenají. Ať už jde o stovky let staré státotvorné listiny, jako je známá Zlatá bula sicilská, nebo dokumenty, které vyprodukovaly tuzemské úřady v posledních letech.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.