Poslanec David Rath si dál u soudu zkouší žádat o propuštění z vazby. Okresní soud pro Prahu-východ potvrdil, že další žádost již obdržel.

Podle mluvčího soudu Jiřího Wažika se bude o případném Rathově propuštění rozhodovat příští týden, tentokrát ale za úplně nových podmínek.

Rathovi totiž v úterý vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Bude tak moci u nového projednání například navrhnout, že za své propuštění na svobodu nabídne kauci.

Soud bude příští týden také moci zohlednit záruky. "Okresní soud zatím obdržel přes 30 záruk," uvedl Wažik.

Zaručil se Šlégr

Již minulý týden podepsal prohlášení, kterým převzal záruku za poslance v případě propuštění z vazby, třeba poslanec Jiří Šlégr (LEV 21). Podle svých slov chce Rathovi umožnit být v kontaktu s jeho dvěma rodinami, zejména dětmi.

Pochybuje také o tom, že by chtěl bývalý hejtman utéct ze země, případně pokračovat v údajné trestné činnosti v souvislosti s projektem rekonstrukce zámku Buštěhrad.

Právě těmito dvěma důvody Rathova vazebního stíhání se bude soud příští týden zabývat. Na rozdíl od obavy z ovlivňování svědků totiž kvůli těmto příčinám může být obviněný držen ve vazbě déle než tři měsíce, v poslancově případě může vazební stíhání trvat až tři roky.

Hrozbu ovlivnění svědků již soud přezkoumávat nebude. Takzvaná koluzní vazba lze prodloužit pouze tehdy, když obviněný na někoho již působil. Protože se tak u Ratha nestalo, státní zástupce ani její prodloužení nenavrhoval.

Okresní soud dříve také rozhodl, že další trestná činnost poslance nadále nehrozí. Odvolací středočeský krajský soud však minulý týden jeho verdikt změnil. Na základě stížnosti státního zástupce ponechal zatím exhejtmana ve vazbě ze všech tří příčin.

Napřed sedm milionů, pak devět

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku.

V červenci pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům.

Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.

Vazba i pro další

Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka, na počátku srpna přibyli podle médií další dva obvinění.

Kromě Ratha je ve vazbě dalších šest obviněných. Ústecký soud je tam poslal kvůli obavě z ovlivňování svědků a možnému pokračování v trestné činnosti.

Lucii Novanské z firmy ML Compet pak Okresní soud Praha-východ rozšířil příčiny vazebního stíhání i o hrozbu útěku. Žena si podala stížnost a odvolací krajský soud jí podle Steinerové v pondělí vyhověl.

Ve vazbě dříve byla i další obviněná, kladenská podnikatelka Ivana Salačová. Poté, co vypovídala, však byla propuštěna.

Související