Když úředníci ministerstva spravedlnosti hodnotili letos v květnu nabídky dvou firem, které se přihlásily do výběrového řízení, potřebovali jednu místnost navíc. Do ní společnosti Newton Technologies a Consulting Company Novasoft daly notebooky se softwarem a licencí na převod mluvené řeči. Kancelář následně úředníci zamkli.

Testování tendru na dodání výpočetní a záznamové techniky a technologie automatického rozpoznávání hlasu a přepisu řeči do písemné formy pro soudy a státní zastupitelství za více než 16 milionů korun mohlo začít.

"Zástupci obou potenciálních dodavatelů diktovali připravený text přímo do počítačů, které byly předloženy jako vzorky spolu s nabídkou. Diktovaný text byl složen z různých soudních rozhodnutí," popsal část řízení ředitel tiskového odboru ministerstva Jiří Hovorka.

Vyhodnocení chyb, kterých se software v počítači dopustil, ale nakonec na vítěze tendru nemělo vliv.

Špatný server konkurence

Při technické kontrole totiž ministerští úředníci zjistili, že společnost Novasoft předložila server, který neodpovídal požadavkům zadávací dokumentace. A firmu z řízení vyloučila.

"Menší výkonnost serveru si ministerstvo ověřilo u výrobce a potvrdila ji i sama společnost Novasoft. Ministerstvo nemělo jinou možnost než uchazeče vyloučit," tvrdí Hovorka.

Zrušení původního a vypsání nového výběrového řízení resort odmítl s tím, že by nestihlo potřebné termíny. A vítězem vyhlásilo Newton Technologies. Projekt za 16 220 000 korun je totiž z 85 procent financován z evropských strukturálních fondů, zbytek platí stát.

Společnost Novasoft se cítí být poškozena. "Ministerstvo spravedlnosti určitě nepostupovalo spravedlivě. Budeme se bránit," tvrdí její ředitel Vladimír Moravec.

Zapisovatelky úplně neskončí

Počítače, mikrofony a licence se mají dostat nejen na nejvyšší, vrchní a krajské soudy a státní zastupitelství, ale i na okresy. Právě tam ještě při soudních jednáních sedí zapisovatelky, které vyjádření soudce, obžalovaných, obhájců, žalobců i svědků zapisují.

„Zavedením technologie pro přepis hlasového záznamu chceme snížit administrativní zatížení soudů a státních zastupitelství v celé České republice, což bude mít pozitivní efekt zejména na rychlost soudních řízení,  uvádí ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Rozhodně to prý neznamená konec zapisovatelek u soudu a u zastupitelství. "Zcela určitě bude potřeba texty kontrolovat. Nebudou prostě jen dělat takovou tu otrockou přepisovací práci," poznamenal ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Dočkat by se měly nejpozději začátkem října příštího roku. Tedy pokud se firma Novasoft neodvolá.

Související