Devětačtyřicetiletý muž z Plzně se v pondělí večer ubytoval před vchodem do radnice druhého plzeňského obvodu na Slovanech. Rozložil si tam nábytek a usadil se na svém gauči.

Hlídce strážníků, která po něm požadovala doklad o platbě za užívání veřejného prostranství, řekl, že protestuje proti sociální politice státu.

"Na místě chce pobývat i v dalších dnech, dokud o jeho vykázání nerozhodne radnice," řekla Dana Krausová z Městské policie Plzeň.

"Strážníci jeho jednání posoudili jako přestupek proti veřejnému pořádku, tedy neoprávněný zábor veřejného prostranství, a případ předali na právní a přestupkové oddělení úřadu městského obvodu," dodala.

Čekání na rozhodnutí komise

Kromě dvou skříní, knihoven, gauče, koberců a houpací židle si muž k radnici přesunul desítky tašek s oblečením.

"Nábytek i další věci si tam nechal. Vykázat ho, ani odvézt jeho věci nemůžeme do doby, než rozhodne právní a přestupkové oddělení slovanské radnice," uvedla mluvčí strážníků.

Muže odpoledne vyslýchali policisté, protože napadl televizního kameramana. "Počítá s tím, že se po výslechu na místo vrátí. Budeme ho monitorovat," dodala Krausová.

Protestující muž je prý známým žadatelem o všemožné sociální dávky. Nedávno mu údajně kvůli špatné péči odebrali dceru, s níž měl přespávat v lese. Nejde přitom o klasického bezdomovce, většinou žil na ubytovnách.

Podobný případ protestu řešili strážníci před několika lety na placeném parkovišti centru Plzně, kde mladí lidé postavili stan. Policisté se ale s nimi nakonec dohodli, že místo opustí.

Související