Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nezjistila, kdo může za únik jména bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) do médií předtím, než sněmovna obdržela oficiální žádost policie o její vydání k trestnímu stíhání. Inspekce proto případ odložila

"Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu příslušníka Policie ČR ani jiné osoby," uvedla mluvčí Radka Sandorová.

Informaci, že policie žádá sněmovnu o vydání Parkanové kvůli nákupu letadel CASA pro armádu, zveřejnil server Aktuálně.cz.

GIBS se kromě tohoto prověřování zabývá v souvislosti s nákupem letounů dalšími třemi podněty. Prověřuje například únik hovoru ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vyšetřovateli kauzy CASA Jiřímu Mazánkovi do týdeníku Respekt. Inspekce podezírá některého z policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Kalousek již dříve potvrdil, že s Mazánkem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu, o kterém vyšetřovatel hovořil, ale odmítl.

Podle Sandorové se inspekce v tomto případě nezabývá tím, zda bylo vyšetřovateli vyhrožováno. "V případě, že by bylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu, byla by informace postoupena policii," uvedla již dříve mluvčí.

Telefonáty Kalouska s Lessym

Inspekce se na základě podnětu ministra vnitra Jana Kubiceho zabývá také třemi telefonáty Kalouska policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Ministr se s šéfem policie pře o obsah hovorů.

Lessy tvrdí, že mu Kalousek volal kvůli kauze CASA. Kalousek zase říká, že s ním hovořil o pořízení nových policejních passatů. Lessy je kvůli tomu ochoten podstoupit i vyšetření na detektoru lži.

Jako poslední se na GIBS obrátila advokátka hlavního svědka v kauze CASA Karla Daňhela, kterého policie obvinila z pohlavního zneužívání. Podle Daňhelovy právničky Lucie Hrdé policie na nezletilou dívku vyvíjela nátlak, ta se navíc podle ní později přiznala, že si vše vymyslela. Policie jakýkoli nátlak odmítla.

Parkanová vinu odmítá

Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu strojů působila jako ministryně obrany. Policie ji stíhá kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun.

Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila. Protikorupční policie v kauze obvinila také bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka, který vinu rovněž odmítá.

Související