Kardinál Dominik Duka zaslal senátorkám a senátorům ČSSD dopis, v němž vyjádřil svou víru, že zváží racionální důvody oddělení financování církví od státního rozpočtu a nebudou bránit přijetí zákona o církevních restitucích.

O vrácení majetku církvím má Senát rozhodovat během své středeční schůze. Opozice, která má v horní komoře většinu, už dala jasně najevo, že návrh odmítne.

"Nejde nám o majetek jako takový, ale o vytvoření přijatelného modelu, v němž církve budou nadále svůj provoz financovat na vlastní odpovědnost," uvedl v listu kardinál.

Podle poslanci schváleného vládního návrhu o vyrovnání má jít o navrácení 56% majetku znárodněného od roku 1948 v hodnotě asi 75 miliard korun.

Zbylý majetek by měl být kompenzován částkou 59 miliard korun splácenou po dobu třicet let i s úroky. Stát by naproti tomu jako dosud nemusel platit mzdu duchovních.

Spory mezi církví a opozicí vyvrcholily zahájením předvolební kampaně ČSSD, která své billboardy namířila proti církevním restitucím. "Ať jde tedy o náhodu, nedomyšlenost, či nešťastně volené prostředky, považuji za vhodné, aby nikdo, nejen ČSSD, na této otázce nestavěl svou volební kampaň," napsal v dopise Duka.

ČSSD: Restituce chtějí prolomit únor 1948

Předseda senátního hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) prohlásil, že ČSSD vůbec nezpochybňuje, že církve byly v 50. letech předmětem rozsáhlých křivd. "Pouze chceme, aby to řešení bylo spravedlivé," řekl.

Názory k tématu

Farář Daniel Kvasnička: Církevní majetek? Škoda slov!

Ekonom Luděk Niedermayer: Necháme si, co jsme nakradli...

Komentátor HN Jiří Leschtina: ČSSD ve vodách extremismu

Bloger Petr Hampl: Problém nejsou církevní restituce. Problém je Nečasovo mlčení

Sociální demokraté také podle něj trvají na tom, že nesmí být prolomena hranice 25. února 1948. Tuto hranici prý návrh zákona prolamuje tím, že jako součást křivd jmenuje i zákon z roku 1947 o nápravě první pozemkové reformy.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) namítl, že zákon realizoval až komunistický režim po roce 1948 a nenaplnil podmínku zabrání majetku za náhradu. "Vrací se pouze to, co bylo ukradeno," prohlásil Sobotka, podle něhož jsou tak mnohé argumenty sociálních demokratů nepravdivé.

ODS: Je to nesmysl

"Zapomeňme na to, že by to bylo prolomení té hranice 25. února," dodal.

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) zdůraznila, že církve budou muset svůj nárok na majetek dokázat a že se vrácení nebude týkat majetku v držení obcí, krajů nebo soukromých osob a společností.

"Vztahovat se tak nebude například na nemocnici a Střední odborná školu vinařskou ve Valticích, pražskou Nemocnici Na Františku, zámků Řevnice a Horní Dunajovice nebo zdravotního střediska a statku ve středočeských Horoměřicích," uvedla ministryně.

Ohroženy podle ní nejsou ani školky nebo čističky na státních pozemcích.

Související