Stavba dětské nemocnice v pražském Motole musela být zastavena. U nemocničního křídla B, kde nejsou kvůli rekonstrukci pacienti, nastal posun o osm až deset centimetrů a objevila se tam voda.

Stavební práce byly proto zastaveny a na místě jsou statik a geolog. Zasedá krizový štáb, který rozhodne, zda se mají vystěhovat i navazující křídla, kde pacienti jsou. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Na situaci v Motole upozornila Česká televize.

Výsledky posudků geologa a experta na betony budou známy v pondělí. Ve stejný den by se měl ke stavu budovy vyjádřit i statik, který na místo přijede z Bratislavy ve čtvrtek. Do té doby budou práce na rekonstrukci zastaveny.

Křídlo B je poslední ze čtyř křídel v rekonstrukci, je to zatím hrubá stavba, je spojené ale s ostatními třemi křídly, se kterými společně tvoří v půdorysu kříž. V nich je nyní 212 dětí i s doprovody, jejich evakuace ale podle ředitele FN Motol Miloslava Ludvíka nutná není.

Voda, která se objevila v místě posunu, podle geologů pochází z obrovského jezera, které se je přímo pod stavbou. Na vině jsou podle Ludvíka i i špatné základy původní stavby, kde velkou část materiálu tvořil písek.

Řada problémů

Stavba se od začátku potýkala s řadou technických a organizačních problémů. Jedním z důvodů bylo i to, že stavbu prováděl národní podnik Armabeton, který do té doby realizoval pouze na průmyslové stavby převážně továren a přehrad. Nemocnici stavěl poprvé. Plány proto byly několikrát pozměňovány, byl problém se sháněním materiálu.

První problém se stabilitou stavby byl podle Dankové zaznamenán ve stavebním deníku 1. srpna, byl ale minimální, takže se v práci pokračovalo.

Dětská nemocnice v Motole, která je jednou z největších dětských nemocnic v Evropě, část byla po opravách a dostavbě slavnostně otevřela loni v červnu. Práce trvaly šest let a stály 4,4 miliardy korun. Byl to nejrozsáhlejší stavební projekt ve zdravotnictví za posledních 15 let. Nemocnice díky němu získala moderní operační sály, nový pohotovostní příjem i střešní heliport.

Původní dětská nemocnice se stavěla od roku 1964 do roku 1977. Rekonstrukce byla nezbytná, budova byla v havarijním stavu.

Dětský pavilon je součástí motolské fakultní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v Česku. Má přes 2400 lůžek. Ročně jeho ambulancemi projde přes 860.000 pacientů, 70.000 lidí je hospitalizováno. Nemocnice má víc než 5000 zaměstnanců, z nich je 1130 lékařů.

Související