Největší armádní podnik, letecké opravny LOM Praha, ohlásil vítězství v tendru za 50 milionů korun – ve svém výcvikovém centru v Pardubicích by měl začít trénovat polské piloty. "Uzavřeli jsme smlouvu na výcvik pilotů transportních vrtulníků Mi-17 s vojenskou jednotkou z města Powidz. Do konce listopadu letošního roku vycvičíme 12 polských pilotů," sdělil týdeníku Ekonom ředitel opraven Roman Plánička.

LOM u pardubického letiště provozuje areál pro výcvik pilotů i pozemního personálu. Kromě samotných vrtulníků ruské výroby má zde k dispozici například také české cvičné letouny L-39 nebo dopravní L-410.

Mezinárodní centrum v Pardubicích

Centrum původně využívala pouze tuzemská armáda, v poslední době v něm začínají cvičit také vojáci ze zahraničí. Podnik například loni získal program na výcvik několika pilotů z USA a Afghánistánu.

Do budoucna by takovýchto programů mohlo přibýt. Severoatlantická aliance totiž na svém květnovém summitu schválila plán na propojení školicích středisek z různých členských států, jehož součástí se stal i LOM Praha. „Zakázka na výcvik polských pilotů je nyní prvním krokem k tomu, abychom v Česku měli skutečné mezinárodní centrum leteckého výcviku,“ poznamenal generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Právě na nových zakázkách dnes závisí přežití leteckých opraven, které zaměstnávají kolem devíti stovek lidí. Zatímco v minulosti mu práci zajišťovala česká armáda, která si u něj objednávala opravy a modernizace svých vrtulníků a cvičných letounů, v současnosti se kvůli škrtům musí ohlížet v zahraničí.

Mi-17 se pilotuje jako vzdušný kočár, který nemusíte udržovat
20120111Mi-17.mp4.jpg

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.