Senát podle očekávání hlasy levice odmítl vládní podobu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Proti předloze se dnes po celodenním projednávání postavilo 43 senátorů ze 77. Premiér Petr Nečas (ODS) věří, že koalice ve sněmovně senátní veto přehlasuje. Potřebovat bude nejméně 101 hlasů, při červencovém hlasování jich měla jen 93.

Kritici zejména z ČSSD návrhu vyčítali, že způsobí neústavní nerovnost mezi restituenty, neboť církvím umožní vrátit prakticky všechen majetek v držení státu. Náhrady za ostatní majetek jsou podle ČSSD nadhodnocené o 54 miliard korun.

Opozice zpochybňovala také rozsah vydávaného majetku, varovala před prolomením restituční hranice 25. února 1948. Vadilo jí také, že majetek má dostat i sedm církví, které před rokem 1990 v Česku neexistovaly. Oponenti argumentovali tím, že mnohé výtky svědčí o neznalosti předlohy.

Zákon počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu svého historického majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu.

 

Vášnivá senátní debata

Lavina levicové kritiky ve středu dopoledne provázela senátní projednávání vládní představy o církevních restitucích. Po pěti hodinách se u řečnického pultu vystřídal tucet senátorů, dalších osm bylo do debaty přihlášeno. Odpoledne se u řečniště střídali zejména koaliční zástupci.


V debatě došlo i na půlhodinový projev senátora Vladimíra Drymla (dříve ČSSD), podle něhož je vládní návrh loupeží za bílého dne a dá se přirovnat k takové křivdě, jako bylo rozdělení majetků po bitvě na Bílé hoře. "Je to vrchol nemravnosti vůči všem dřívějším restituentům," řekl. Varoval, že zákon ohrozí schopnost státu poskytovat služby občanům a otevře prostor pro šlechtické restituce.

Už délka Drymlova vystoupení vyvolala reakce levice i pravice. "Potěším vás tím, že se nebudu vracet před Bílou horu, takže to nebude trvat tak dlouho," řekl Miloš Janeček (ČSSD).

Vatikán je za dveřmi?

"Mám strach, že Vatikán už je za dveřmi, že šlechtici už se seskupují, aby si sebrali, co lze," komentovala ironicky Drymlovy argumenty místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (ODS).

Proti zákonu se naopak postavili i Marta Bayerová (KSČM), podle níž se restituce obrátí proti církvím, a Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), který by prý pro něj nehlasoval "ani na mučidlech". Normu naopak podpořil expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Úkolem senátorů nyní podle něj bude přesvědčit lidi, že se pouze napravují křivdy a dávají věci do souladu s ústavou.

"Nejsme proti majetkovému vyrovnání s církvemi, ale jsme proti nespravedlivému a rizikovému zákonu, který navrhuje tato vláda," objasňovala postoj ČSSD místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. K nedostatkům návrhu podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) patří nadhodnocení ceny půdy a lesů, za které má být vyplacena církvím náhrada, a osvobození prvního prodeje vráceného majetku od daně z převodu nemovitostí.

Štěch vyzval všechny zainteresované strany k přípravě seriózního a spravedlivého návrhu vyrovnání s církvemi.
Předsedkyně senátorů TOP 09 a STAN Soňa Paukrtová podotkla, že debata o majetkovém vyrovnání s církvemi už trvala 22 let, ale sociální demokraté za tu dobu žádný vlastní návrh nepředložili. Ani za osm let, co byli u vlády, připomenul šéf senátorů ODS Richard Svoboda.

Podívejte se, kdo hlasoval proti vyrovnání státu s církvemi

ČSSD

Miroslav Antl    
Ivo Bárek    
Zdeněk Besta    
Jiří Bis
Jiří Dienstbier    
Hana Doupovcová    
Alena Gajdůšková    
Petr Gawlas
Petr Guziana    
Jan Hajda    
Marcel Chládek    
Miloš Janeček
Jaromír Jermář    
Karel Kapoun    
Karel Korytář    
Jiří Lajtoch
Pavel Lebeda    
Miloš Malý    
Antonín Maštalíř    
Miroslav Nenutil
Jaroslav Palas    
Jozef Regec    
Eva Richtrová    
Josef Řihák
Božena Sekaninová    
Jaromír Strnad    
Radek Sušil
Jaroslav Sykáček
Zdeněk Škromach    
Milan Štěch    
Josef Táborský    
Dagmar Terelmešová
Martin Tesařík    
Pavel Trpák    
Otakar Veřovský    
Petr Vícha
Dagmar Zvěřinová    
Jan Žaloudík
 

Nezařazení

Marta Bayerová    
Alena Dernerová    
Jaroslav Doubrava    
Vladimír Dryml
Jiřina Rippelová