Bývalý náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek se stane prvním náměstkem ministra obrany. Nahradí dosavadního náměstka Jiřího Šedivého, který bude od září velvyslancem České republiky při NATO. Picek se funkce ujme 18. září, do té doby opustí armádu a přejde do zálohy. Ve čtvrtek to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Picek za svou prioritu označil dokončení reforem v armádě.

Ministr obrany Alexandr Vondra v prohlášení zaslaném prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že Picek se stává náměstkem v době, která je pro ministerstvo obrany náročná. "Spolupracuji s ním dva roky a vážím si jej kvůli jeho zkušenostem a tomu, co dokázal v uniformě. Je pro mne zárukou, že v novém civilním zaměstnání naváže na práci Jiřího Šedivého," zdůvodnil ministr Pickovo jmenování.

Kdo je Vlastimil Picek?

Datum narození: 25. října 1956

Hodnost: armádní generál, od 28. října 2009; do svého nástupu na MO opustí armádu a přejde do zálohy

Vzdělání: vystudoval Vojenskou střední odbornou školy v Novém Mestě nad Váhom (1975) a Vojenskou akademii v Brně (1981), absolvoval postgraduální studium na Českém vysokém učení technickém v Praze i na brněnské vojenské akademii.

Kariéra: sloužil u protivzdušné obrany, od roku 1986 na jejím velitelství; v letech 1994 až 2003 působil na Generálním štábu AČR, byl mj. náčelníkem spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany (1996–1997) nebo náčelníkem sekce velení a řízení (2001–2003); v letech 2003–2007 vedl Vojenskou kancelář prezidenta republiky (Václav Klaus); od března 2007 do června 2012 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky; od 18. září 2012 se stane prvním náměstkem ministra obrany.

"Dokončení reforem v resortu obrany je klíčové pro jeho stabilizaci a budoucí fungování. Jsem rád, že se na tomto vývoji mohu podílet i v civilním životě," uvedl Picek. Jeho předchůdce ve funkci Šedivý měl na starosti například vyjednávání o budoucnosti stíhacího letectva po skončení současného kontraktu na pronájem švédských Gripenů. Prosazoval také nákupy přes alianční agenturu NAMSA, které podle něj ministerstvu šetří peníze. Picek nyní na jeho agendu naváže.

Šedivý se od září stane velvyslancem ČR při NATO. Vondra mu chce příští týden za jeho práci udělit Záslužný kříž ministra obrany. Picek bude novou funkci vykonávat již jako civilní zaměstnanec. Řady armády opustí o několik týdnů dříve, než měl původně v plánu.

Náčelníkem generálního štábu je nyní generál Petr Pavel, který Picka ve funkci vystřídal na začátku července.

V poslední době vzbudilo pozornost Pickovo jednání v kauze kolem nákupu letounů CASA pro českou armádu, kvůli němuž je stíhána poslankyně a  bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Podle informací zveřejněných v médiích se Picek jako náčelník generálního štábu nejprve stavěl proti, nakonec ale údajně kapituloval po nátlaku z vedení ministerstva obrany.

Související