Před čtyřmi lety byl v čele kandidátky liberecké ODS pro krajské volby a usiloval o post hejtmana. Neúspěšně. Letos se exšéf Pozemkového fondu Radim Zika svého šestého místa na kandidátce občanských demokratů do zastupitelstva kraje vzdal.

Stalo se tak dva měsíce poté, co odešel z čela Pozemkového fondu, kde byly s jeho jménem spojovány například nestandardní výplaty pro externí poradce nebo prodej lukrativních parcel v Jizerských horách. Některá rozhodnutí jeho bývalého úřadu nyní rozkrývají policisté.

"V budoucnu se chci profesně uplatnit v soukromém sektoru a podnikání dnes vyžaduje plné pracovní nasazení. Jsem zvyklý odvádět práci naplno, a nemohl bych tak zároveň podnikat a být po případném zvolení členem zastupitelstva kraje," uvedl Zika ve svém prohlášení.

V regionální politice působil dvanáct let.

Na krajském úřadu ještě Zika rezignaci nepodal. "Zatím jsme nedostali informaci o odstoupení žádného z kandidátů," řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

HN v posledních měsících upozornily na několik Zikových sporných rozhodnutí. Například zaplatil 270 tisíc za ekonomické poradenství dvaadvacetileté dívce, přítelkyni trenéra Aloise Hadamczika – Zikova dobrého kamaráda.

Podivná byla rovněž směna lukrativních státních pozemků v oblíbeném lyžařském středisku Bedřichov v Jizerských horách za běžná pole na Liberecku a Třebíčsku.

Parcely získala firma bez kanceláře i zaměstnanců, která nejprve loni v létě skoupila bezcenná pole za 400 tisíc korun a vzápětí je nabídla fondu jako výměnu za louky v Bedřichově a půlmilionový doplatek.

V březnu letošního roku vyšlo také najevo, že Zikův fond si pronajímá v Ostravě dům od reprezentačního trenéra Aloise Hadamczika. Za dva roky mu zaplatí 6,6 milionu: přepočteno na metry čtvereční dvakrát víc než v bývalém sídle.

Související