Před sto lety, 20. srpna 1912, se narodil pozdější válečný hrdina generálmajor František Fajtl. Za druhé světové války se v řadách britského letectva zúčastnil bitev o Francii a o Británii.

Stejně jako řada jeho kolegů letců, kteří bojovali na západní frontě, byl ale i Fajtl po komunistickém převratu v roce 1948 uvězněn. Až po pádu komunismu mu bylo uděleno nejvyšší státní vyznamenání České republiky, Řád Bílého lva. Získal i řadu dalších ocenění.

V roce 1942 velel 122. britské stíhací peruti, za kterou létali hlavně Češi. V roce 1943 pak vedl již čistě československou, 313. stíhací peruť. Během bojů o Británii byl sestřelen nad Francií, s hořícím Spitfirem nouzově přistál na Atlantickém valu. Přes Gibraltar se mu podařilo navrátit zpět.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.