Pokud bude chtít poslanec David Rath pustit z litoměřické vazební věznice, budou muset jeho advokáti do 3. září sehnat 14 milionů korun.

O osmicifernou částku si řekl v pondělí Okresní soud pro Prahu-východ, který měl rozhodovat o Rathově žádosti o propuštění.

Soudce Jiří Wažik však v pondělí nerozhodoval o tom, jestli bude Rath skutečně z vazby propuštěn, i když kauci složí. To bude řešit právě až v září.

Podle Rathova advokáta Adama Černého se jeho klient po rozhodnutí soudu tvářil "zkroušeně". "Je to částka, která vysoce překročila jeho očekávání," řekl Černý.

Podle soudce Wažika odráží výše kauce tři faktory. "Ta částka odráží závažnost trestné činnosti, která byla spáchána. A to nejen samotnou výši škody, ale v konkrétním případě i v jaké pozici se obviněný v té době nacházel. Zároveň odráží jeho příjmové možnosti, respektive příjmové možnosti osob, které jsou ochotny peněžitou záruku složit, a jako třetí faktor odráží důvodnost těch obav z naplnění vazebních důvodů," řekl Wažik.

Kde sehnat 14 milionů?

Jisté tak nyní je, že společná nabídka Rathova otce Ratmíra i přítelkyně a matky jednoho z Rathových synů Renaty Horké, kteří chtěli poskytnout každý po půl milionu korun, zdaleka soudu nebude stačit.

"Oni dva nejsou schopni čtrnáct milionů složit," připustil právník Černý.

Oni jeho kolega Roman Jelínek, kteří Ratha zastupují, si vzali tři dny na rozmyšlenou. Podle Černého budou zvažovat především to, zda podají proti rozhodnoutí soudu stížnost. Zároveň budou přemýšlet, jak sehnat požadovaných 14 milionů.

"Jsou lidé, kteří je dají dohromady hned a také lidé, kteří je seženou těžko," dodal Černý.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.