Je zvyklý závodit ve studeném bazénu, ale momentálně je kolem něj voda pořádně horká. Michael Phelps na olympijských hrách v Londýně získal šest medailí a s celkovým ziskem 22 cenných kovů se stal nejúspěšnějším olympionikem historie. O některou z nich nyní může teoreticky přijít kvůli kontroverznímu olympijskému pravidlu číslo 40.

To zakazuje sportovcům během olympijských her propagovat jiné než oficiální olympijské partnery. Phelps může mít problémy proto, že před koncem her unikla na internet jeho fotka pro francouzského výrobce luxusní módy - Louis Vuitton. Phelpse nafotila známa fotografka Annie Leibovitz.

Kampaň pro Luis Vuitton měla oficiálně začít až 16. srpna, ale fotky s Phlepsem se na internetu objevily už v druhé olympijské úterý. Firma i Phelpsův tým odmítají, že by se tak stalo s jejich vědomím.

Trest za porušení „pravidla 40“ může být různý, od udělení pokuty až po odebrání medailí. V případě porušení může být sportovec „diskvalifikován nebo¨vyloučen z her, medaile a diplomy, které vyhrál, by měly být vráceny Mezinárodnímu olympijskému výboru,“ stojí v pravidle.

Pravděpodobnost, že by Phelps musel vracet medaile není velká. „To spíš Phelps vyhraje šest zlatých gymnastice v Riu,“ napsal server Yahoo.com. Paradoxní je, že na jedné z předčasně uniklých fotek je Phelps s Larissou Latyninovou, ruskou gymnastkou, které sebral v Londýně rekord v počtu získaných medailí v olympijské historii.

Související