Pohyb peněz při obchodování Vietnamců v největší pražské tržnici Sapa připomíná podle kontrarozvědky praní špinavých peněz.

Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě, která byla zveřejněna ve středu. Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie. I přes zjištěné nelegální aktivity nevnímá BIS tržnici Sapa jako zásadní riziko pro bezpečnost státu.

Zpravodajci zaznamenali u vietnamského organizovaného zločinu "netransparentní toky finančních prostředků, o nichž lze předpokládat, že byly předmětem legalizace výnosů z trestné činnosti".

Informační služba uvedla, že například několik rodinných firem v tržnici Sapa nabízelo propracovaný systém dovozu podhodnoceného zboží z Asie a přesunu peněz z Česka do Vietnamu a Číny.

Informace o podezřeních týkajících se Sapy, v němž žije početná vietnamská komunita, se objevily už loni a zabýval se jimi také branný a bezpečnostní výbor sněmovny.

Policie se zprávou souhlasí

Podle policie se v tržnici vyskytují i drogy, bují tam organizovaný zločin a vznikají velké daňové úniky. Vedení místní radnice si stěžuje na zvyšující se kriminalitu a nárůst počtu narkomanů.

Společnost Saparia, která areál vlastní a prostory v ní pronajímá, ale tvrdí, že podnikatelské vztahy jsou v souladu s českými právními předpisy.

V areálu se podle společnosti v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin. Také Česko-vietnamská společnost informace o zvyšující se kriminalitě odmítá a považuje je za účelové.

VIDEO: Vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska ke zprávě BIS

VIDEO: Vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska ke zprávě BIS
Miroslav Kalousek a Karolína Peake.