Opozičním Věcem veřejným nabídly vládní strany ODS a TOP 09 možnost ucházet se o místo ve vedení sněmovny.

Po odstoupení Kateřiny Klasnové (VV) a Vlasty Parkanové (TOP 09) vedou sněmovnu jen dva lidé, předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD). O předsednictvu budou poslanci jednat v září.

Bývalá místopředsedkyně sněmovny Klasnová sdělila Radiožurnálu, že vládní strany dávají VV šanci na místo ve vedení dolní komory parlamentu. "Dostala jsem nabídku ze strany ODS i TOP 09, abychom to zvážili. Bereme ji velmi vážně," uvedla. Dodala, že sama by se již o funkci neucházela.

Zaorálek řekl, že ČSSD chce mít v čele sněmovny dva zástupce a jednoho člověka by měli mít ve vedení i komunisté. KSČM však zatím podle informací rozhlasu o místo ve vedení sněmovny neusiluje.

Zástupce v předsednictvu sněmovny chce opět získat TOP 09. Do funkce by se mohla vrátit i Parkanová, pokud se očistí v kauze nákupu letadel CASA, uvedli v červenci představitelé strany.

O funkci by zřejmě mělo zájem také uskupení LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Podmínkou je však vlastní poslanecký klub, pro jehož vznik potřebuje LIDEM ještě dva poslance.

Související