Už to vypadalo, že by advokáti mohli sehnat 14 milionů korun, které od pondělka požaduje Okresní soud pro Prahu - východ. Kauce má sloužit jako záruka pro případné propuštění Davida Ratha z vazby. O peníze advokáti požádali šéfa Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka a ten podle serveru Českápozice.cz stále zvažuje, že peníze složí.

Janeček po schůzce s Rathovými právníky nejdřív nechtěl poskytnutí sumy "a priori vyloučit". Sešel se dnes proto s obviněným poslancem ve vazební věznici, ale ani rozhovor ho prý přesvědčil, že by mu měl pomáhat. "Chtěl jsem udělat maximum pro to, abych si ověřil, že není ani minimální šance, že pan Rath je obětí nějakých konstrukcí a je nevinnou obětí," uvedl Janeček. Vyloučil, že by mu šlo pouze o zviditelnění. Původně předpokládal, že Rath "vzhledem k tomu, že je taková menší nebo střední ryba, by mohl vnést více světla do toho korupčního prostředí na vrchu."

Situaci Rathovi zkomplikoval státní zástupce Petr Jirát, který s kaucí nesouhlasí a podal proti rozhodnutí okresního soudu stížnost. Pro Ratha to znamená jediné: než rozhodne odvolací instance, kterou bude pražský krajský soud, zůstane ve vazbě, i kdyby se mu podařilo dát potřebné miliony dohromady.

"Domáháme se rozhodnutí, že se peněžitá záruka nepřijímá a žádost o propuštění se zamítá," řekl Jirát.

Zastupitelství se podle něj neohrazuje proti konkrétní částce, ale proti kauci obecně. Rath by podle něj v případě propuštění sice riskoval, že pokud by podmínky odchodu na svobodu porušil, kauce by propadla státu, to by už ale bylo podle Jiráta pozdě, protože by byl Rath na svobodě.

Stížnost zvažují i Rathovi advokáti, za současného stavu by ale bylo její podání už jen formálním krokem. "Máme čas do čtvrteční půlnoci," řekl serveru IHNED.cz Adam Černý. Už dříve ale uvedl, že situace je bezvýchodná a o dalším postupu se s klientem radí.

Zatím není jasné, kdy krajský soud přezkoumá rozhodnutí kolegů z okresního soudu. Zpravidla ale s podobnými verdikty neotálí a jde o řády dnů.

Miliony v krabici od vína

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům.

Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

VIDEO: Rath mluvil o svém případu před poslanci: Chytili čudlu a chlubí se sumcem

VIDEO: Rath mluvil o svém případu před poslanci: Chytili čudlu a chlubí se sumcem
David Rath při projevu ve sněmovně.