Na dlouhou frontu a ne zrovna vstřícné úřednice na Hradčanském náměstí, kde ministerstvo zahraničí ověřuje platnosti listin, David Mucha hned tak nezapomene. V Brazílii zakládá pobočku pro českou firmu, která tam chce prorazit v oblasti retailu, a potřeboval vyřídit poměrně banální úkon - plnou moc pro brazilského prokuristu.

Kromě toho, že díky své plynné portugalštině a španělštině vyřizuje nezbytné procedury v Latinské Americe, byrokratické kolečko ho neminulo ani doma v České republice.

Týdeník Ekonom respektuje přání majitelů firmy, jež má už několik zahraničních zastoupení a pro niž nyní Mucha pracuje v Brazílii, nezveřejnit název ani přesnou činnost. "Nechtějí, aby se někdo jejich myšlenky chytil a kopíroval je," vysvětluje důvody Mucha. To nic nemění na tom, že zkušenost, kterou udělal jak v Česku, tak v Latinské Americe, je přenosná i pro další potenciální české firmy, které chtějí v zahraničí prorazit.

Známky, kolky, razítka

"Cesta vede nejprve k notáři. Odtud na ministerstvo spravedlnosti, kde potvrdí, že onen notář je skutečně notářem. Na počkání tu vyřídí do 10 dokumentů, v mém případě to bylo osm," popisuje zatím relativně hladký začátek anabáze, která pokračuje na ministerstvu zahraničí, které musí ověřit, že razítko ministerstva spravedlnosti skutečně patří ministerstvu spravedlnosti.

"Ale naráz tu ověří už jen pět dokumentů. Byl jsem tam ve středu a se zbytkem dokumentů mě úřednice odkázala na pátek. Pak naštěstí souhlasila, že zbylé dokumenty mohu donést po polední přestávce. Tak jsem šel taky na oběd, pak zase do fronty a zbylé dokumenty si nechal ověřit odpoledne, kdy za okénkem byla jiná paní," shrnuje Mucha.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se