Karel Endlicher (45)

Vzdělání:
Oxford University - Lincoln College.
Vojenská vysoká škola pozemního vojska Vyškov.
Vojenské gymnázium Jana Žižky.

Kariéra:
V letech 1989 až 1994 působil jako důstojník české (československé) armády v zahraniční misi v bývalé Jugoslávii.
Po odchodu z armády nastoupil do koncernu ABB, kde postupně vystřídal několik manažerských pozic.
1995 až 2003 - působil v ABB ČR.
2004 až 2007 - výrobní ředitel ABB Russia.
2007 až 2010 - generální ředitel ABB Malaysia s odpovědností za trh jihovýchodní Asie a Pacifiku.
2010 až 2011 - generální ředitel výrobního závodu výrobků vysokého napětí ABB Brasil.
2012 - ředitel pro oblast výrobků velmi vysokého napětí ve společnosti ABB ČR.

Osobní:
Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho záliby patří jízda v offroadu.

Na svoji první manažerskou štaci do Ruska odjížděl Karel Endlicher v době, kdy byl českým premiérem Vladimír Špidla, existovala ještě politická strana jménem Unie svobody, Česká republika nebyla členskou zemí Evropské unie a světu mobilních telefonů vládly Nokie s miniaturním černobílým displejem.

V Rusku, poté v Malajsii a v Brazílii strávil na vysokých manažerských postech celkem osm let. "Začínal jsem tím, že jsem se od nějakého zkušeného lokálního manažera nechal poučit o kulturních rozdílech a o tom, co lidi v dané zemi v práci nejvíce motivuje," popisuje svůj základní manažerský přístup.

Za uplynulých osm let se svět hodně změnil a vedle řady jiných problémů podle Endlichera, experta na energetiku, především v oblasti vysokého napětí, je nutné počítat i s reálnou hrozbou velkých blackoutů. "Míra chaosu spojená s blackoutem je větší, než si umíme představit," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Osm let jste jako manažer působil v cizině, v Rusku, Malajsii a Brazílii. Do Česka jste se vrátil před půl rokem. Už jste se aklimatizoval?

Už ano. Naučil jsem se rychle aklimatizovat i v cizině a návrat domů nebyl žádný problém. Tím spíše, že domů jsme se po letech těšili celá rodina. Jen jsem si musel na ulici nebo v obchodě dávat pozor na to, že když mluvím česky, tak mi najednou všichni rozumějí.

Zažil jste po návratu domů nějaký "kulturní šok"?

Nejvíce mě překvapilo asi to, že jsem v supermarketu už nedostal igelitovou tašku, ale musel jsem si ji koupit. Což ale odráží to, čeho si po osmi letech v cizině všímám doma asi nejvíce: že se hodně posunulo ekologické vnímání lidí. Což je dobře. A navíc to vede k tomu, že to pak nutně reflektuje i byznys. Firmy si přece nemohou dovolit dělat něco jiného, než co jim obecně společnost dovolí.

Jakou zkušenost jste si ze svých zahraničních angažmá vzal jako manažer?

Že je nutné poslouchat lidi a své plány a představy synchronizovat se svým týmem, sdílet reálné cíle a vize. A že je také nutné najít tu správnou úroveň motivace.

Kde se nejhůře motivují lidé?

Nejhůře asi v Asii, zvláště v té jihovýchodní, která je takovou zvláštní kombinací orientálního a asijského způsobu myšlení, které je víc, než jsme zvyklí, zaměřeno na plnění přání svého šéfa. Proto je nutné dávat pozor na to, co říkáte, jak formulujete myšlenky. Protože když něco vyřknete, začnou na tom hned pracovat, i když se jedná třeba jen o momentální nápad. A když se ukáže, že jde o myšlenku špatnou, neřeknou vám to, snaží se to udělat, a když to nejde, strašně je frustruje, že nesplnili přání svého šéfa.

Není to třeba v Rusku, i díky letům stráveným v komunismu, přesně naopak?

Já mám s Ruskem dobré zkušenosti. Jsou tam technicky velmi schopní lidé, úroveň inženýrů je vysoká. Díky této základně dokážou pořád, i při ne vždy perfektním plánování, konkurovat světu. Pokud se tam lidé správně využijí, dokážou neuvěřitelné věci. V našem případě třeba vymysleli změny, které vedly k tomu, že náš vysokonapěťový vypínač byl schopný spolehlivě fungovat i při teplotě minus 60 stupňů. Což se na vedeních vysokého napětí někde na Sibiři opravdu hodí.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.