Když se blíží bouřka, zhruba každých pět sekund se ve spodní části speciálního děla zažehne výbušná směs kyslíku a acetylenu a vydá pořádně hlasitou ránu. Vytvoří se rázová vlna, která údajně zabrání vzniku krup v bouřkových mracích, místo toho se srážky jen vyprší.

Například novozélandský výrobce jednoho z protikroupových děl tvrdí na svém webu, že zařízení ochrání oblast do vzdálenosti půl kilometru. Zároveň ale lišácky dodává, že dělo zamezí jen tvorbě nových krup, ale spadnutí těch, které se v mraku už vytvořily ve větší vzdálenosti, zabránit nedokáže.

Myšlenka rozhánět krupobití hlukem není nová, už Marie Terezie v roce 1760 vydala rozkaz, aby se při blížící bouřce zvonilo v kostelech. Také s protikroupovými děly se experimentuje už od 18. století. Změnila se jen nálož, dříve se výbuchy tvořily pomocí střelného prachu nebo karbidu vápenatého.

Co se ovšem nezměnilo, jsou stížnosti sousedů, kterým dělo za humny nadělá víc rámusu než samotná bouřka. Děla navíc nelákají jen sadaře. Se stížnostmi z okolí se potýkala například i automobilka Nissan poté, co se rozhodla nainstalovat kanony u své pobočky v americkém Germantownu, aby před kroupami ochránila nové vozy na parkovišti.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.