Bývalý šéf pražského státního zastupitelství Vlastimil Rampula si založí advokátní praxi. Potvrdil to serveru IHNED.cz.

"Budu působit v Praze jako samostatný advokát,“ napsal Rampula v SMS zprávě. Odpovídal tak na dotaz, který měl ověřit, zda nastupuje do jedné z renomovaných pražských advokátních kanceláří. "Nenastupuji," uvedl stručně.

Muž, který vlivný úřad vedl od roku 2007 a koncem června po vleklých sporech s dnes již bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem rezignoval na funkci návladního, má před sebou poslední týden oficiálního působení na zastupitelství, kde nyní pracuje na pozici řadového státního zástupce na odboru přezkumného řízení. Definitivně tam skončí k 31. srpnu.

K tomu, aby se stal advokátem, nebude podle Jaroslavy Mackové z České advokátní kanceláře potřeba absolvovat speciální testy.

"Předpokládám, že má prokurátorskou zkoušku, nebo jiný typ zkoušky, která se uznává jako advokátní," řekla Macková.

Rampulovi tak bude stačit, když doloží vysokoškolský diplom, předloží certifikát či osvědčení o vykonání zkoušky, požádá o složení slibu a následně o zápis do seznamu advokátů. "Žadatel musí ještě předložit výpis z rejstříku trestů a dát čestné prohlášení,“ uvedla Macková.

Rampula v. Pospíšil

Dvaačtyřicetiletý doktor práv Vlastimil Rampula získal během svého působení na Vrchním státním zastupitelství v Praze pověst zametače citlivých kauz. Sám ale vždy jakákoliv pochybení striktně odmítal.

Vinit ho začal i ministr Pospíšil, který ho sám do funkce v roce 2007 jmenoval. Pospíšilovi vadilo, že Rampulův úřad údajně brzdil vyšetřování důležitých kauz a nepřípustně do nich zasahoval. 

Kritici Rampulovi vytýkali postup vrchního státního zastupitelství v trestních kauzách pronájmu armádních stíhaček Gripen, zpronevěry majetku Mostecké uhelné společnosti nebo podvodů okolo banky IPB.

Boj mezi Rampulou a Pospíšilem odstartoval začátkem roku 2009, kdy jej Pospíšil odvolal z funkce vedoucího státního zástupce. Nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová ho ale ještě v červnu vrátila zpět do úřadu.

Spojenec Zeman

Další bitva se odehrála po výměně nejvyššího státního zástupce poté, co Renatu Veseckou vyměnil Pospíšilův spojenec Pavel Zeman. Ten v březnu 2011 navrhl Rampulovo nové odvolání a po půl roce mu vyhověl Jiří Pospíšil, který se po jarních volbách 2010 vrátil do křesla ministra spravedlnosti.

Rampula, kterého prozatímně nahradil Zemanův náměstek Stanislav Mečl, se ale nevzdal a úspěšně se bránil správní žalobou u Městského soudu v Praze.

Zemanovi s Pospíšilem pak pomohla až takzvaná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který letos v červnu rozhodnutí městského soudu zrušil.

Kam jde Grygárek?

Rampula poté rezignoval na post státního zástupce a v čele úřadu ho v červenci nahradila bývalá náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.

Společně s Rampulou koncem června rezignoval na funkci státního zástupce i jeho bývalý náměstek a jeden z nejvlivnějších členů české justice Libor Grygárek, který podle odposlechů zveřejněných v MF Dnes čile komunikoval s vlivnými pražskými podnikateli.

Grygárek zatím své budoucí působiště důsledně tají.

Místo Grygárka si Bradáčová na úřad přivedla specialistu na závažnou hospodářskou kriminalitu a korupci Adama Bašného.

K výměně došlo před letními prázdninami i na postu ministra spravedlnosti. Premiér Petr Nečas kvůli údajným manažerským chybám odvolal Jiřího Pospíšila a justiční resort nyní vede Pavel Blažek.