Plzeňská práva se mohou těšit na studenty do bakalářského programu Veřejná správa. Fakulta, která chtěla i letos přijmout stovku bakalářů, nyní obesílá 122 ze 179 přihlášených, že by mohli studovat. Kvůli tomu, že už tito lidé po měsících nejistoty nemusejí mít zájem, vyhlásila druhé kolo přijímaček, uvedl děkan Jan Pauly. Zákaz přijímání do magisterského studia nadále platí.

"Zaplaťpánbůh za to. Alespoň v něčem uznali (MŠMT), že jsme normální," uvedl. Podle něj bude možná problémem stovku lidí do programu nabrat. Obesíláme studenty měsíc poté, co jim řekly jiné školy, že ano, dodal. To, že fakulta zasílá vyrozumění jen 122 zájemcům zdůvodnil tím, že požadoval nějakou úroveň výsledků SCIO testů. Podle Paulyho je úroveň přihlášených zcela shodná s loňskými uchazeči.

Děkanovi schválil akademický senát pravidla pro druhé kolo přijímacího řízení. "Máme zařízené, že 15. září (dva dny před oficiálním zápisem) nám SCIO na třech místech ČR zorganizuje zkoušky a současně se tam budou moci přihlásit i ti, kteří zkoušky mají, ale nebyli přijati na jiných školách," uvedl. Děkan má zprávy, že zájem je.

Rychlokvašní studenti

O zákazu přijímat studenty do bakalářského oboru rozhodlo MŠMT koncem dubna před nástupem nového ministra Petra Fialy. Ministerstvo přitom původně akreditaci programu o čtyři roky prodloužilo. Západočeská univerzita (ZČU) podala 17. května rozklad proti zákazu přijímat studenty a ministerstvo vzalo své rozhodnutí zpět. "Verdikt MŠMT už máme od 8. srpna," řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová a nijak ho nekomentovala.

Plzeňská práva, kde se v září 2009 provalila aféra s rychlostudenty a podivným zkoušením i přijímáním, nejsou standardní školou. Akreditační komise jim počátkem roku odmítla prodloužit akreditaci stěžejního magisterského programu. Bývalý ministr školství Josef Dobeš (VV) ale letos v březnu překvapivě akreditaci prodloužil až do roku 2016. Nový ministr Petr Fiala v červnu jeho rozhodnutí zrušil a prodloužil ji jen do října 2013. Už dříve MŠMT zakázalo fakultě přijímat nové studenty.

Související