Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý znovu otevře kauzu Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kterého policie viní z nepřímého úplatkářství. Toho se měl Knetig dopustit v roce 2010, kdy údajně po pracovníkovi banky požadoval úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Policisté Knetiga obvinili už loni v srpnu, v listopadu případ dospěl až k obžalobě. Obvodní soud pro Prahu 1 ale jeho stíhání dvakrát zastavil, naposledy s odůvodněním, že z nashromážděných důkazů nevyplývá, že by k jakékoliv trestné činnosti mohlo dojít. Toto rozhodnutí však vzápětí znovu zrušil odvolací městský soud a věc vrátil k došetření.

Podle obžaloby Knetig sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 Knetig údajně nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky.

Na údajnou korupci upozornil v prosinci 2010 bývalý šéf SFŽP Libor Michálek prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

"V rámci politiky je tý špíny strašný množství, ale strašný. A to, co jsem zažil v Lesích (Lesy ČR) vedle Pavla (Drobila), kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne. Člověk, když udělá aspoň něco, tak významně pomůže," řekl Knetig na jedné z nahrávek.

Z nahrávek má také vyplývat, že Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi s tím, že si rozhovory nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil, a poté mu měl nabídnout místo svého náměstka.

Michálek odvolán

Kvůli aféře se někdejší ministr a současný místopředseda ODS od Knetiga distancoval s tím, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Drobil později po dohodě s premiérem Petrem Nečasem na křeslo v kabinetu rezignoval. Všechna svá obvinění však odmítl.

Policisté se zabývali také tím, jestli Drobil Michálka nepodplácel. V půlce loňského června případ odložili, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jej však opět otevřel a uložil kriminalistům doplnit dokazování. Drobil tehdy uvedl, že věří, že bude po doplnění definitivně očištěn. V červnu policisté kauzu odložili znovu a začátkem srpna jejich rozhodnutí potvrdil i žalobce, který zamítl Michálkovu stížnost.

Související