Vietnamská mafie v roce 2009 zveřejnila na serveru YouTube intimní video českého vicekonzula Emila Palečka při sexu s několika ženami.

Chtěla tak údajně vydírat český stát, který v té době zpřísnil podmínky pro udělování dlouhodobých pracovních víz vietnamským občanům, uvedla Mladá fronta Dnes. Ministerstvo zahraničí událost tři roky tajilo.

"Můžeme se pouze domnívat, že incident týkající se osoby pana Palečka a zásahu do jeho soukromí mohl být reakcí na restrikce ve vízové praxi, a dokonce na pozastavení nabírání žádostí o dlouhodobá víza na našem velvyslanectví v Hanoji na přelomu let 2008 a 2009," sdělil Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva.

Vyřízení pracovních víz bylo ve Vietnamu do té doby výnosným byznysem, lidé na černém trhu platili zprostředkovatelům za jedno vízum v přepočtu až 100 tisíc korun. Česko však ani po incidentu na svém záměru zpřísnit podmínky pro jejich udílení nic nezměnilo.

Video bylo na internetu přístupné jen několik hodin, ministerstvo totiž provozovatele serveru požádalo, aby pornografické záběry stáhl. Paleček byl přesto ihned z Vietnamu odvolán. Pro deník už nechtěl kauzu komentovat.

Dříve ale popřel, že by dívky na videu byly prostitutky. Podle ministerstva neporušil Paleček pracovní předpisy a Národní bezpečnostní úřad mu ponechal bezpečnostní prověrku. Nyní působí na ambasádě ve Spojených arabských emirátech.

Související