Čeští piloti v pátek oficiálně převzali dohled nad vzdušným prostorem tří pobaltských republik. Nebe nad Estonskem, Lotyšskem a Litvou začnou chránit v sobotu. Symbolický klíč jim na litevské základně Šiauliai předali v pátek jejich polští předchůdci.

Pobaltské nebe stráží už podruhé, jejich mise potrvá čtyři měsíce. Symbolická výměna stráží se odehrála v pátek dopoledne.

Velitel polských letců Leszek Blach předal "klíč" od vzdušného prostoru českému veliteli Petru Lančimu. Ceremoniálu se zúčastnili vysocí představitelé všech zainteresovaných zemí. Českou republiku zastupoval ministr obrany Alexandr Vondra.

"V roce 2009 jsme uspěli, jsem si jistý, že podobně tomu bude i tentokrát," řekl Vondra. Dodal, že ochrana vzdušného prostoru je natolik citlivá, že není svěřována každému. Litevská ministryně obrany Rasa Juknevičienéová nejprve poděkovala polským pilotům za ochranu litevského nebe v uplynulých měsících, poté přivítala české letce.

Velitel kontingentu mise nazvané Baltic Air Policing 2012 Lanči povede více než 60 podřízených ze čtyř vojenských útvarů. Jádro jednotky tvoří příslušníci létajícího a pozemního personálu 211. taktické letky z Čáslavi. Členové kontingentu se v polovině mise obmění.

Stíhačky států NATO vzlétají k letounům, které z nějakého důvodu naruší vzdušný prostor. "Air policing je víceméně o tom, aby zabránil těmto letům nad územím tří pobaltských států," vysvětlil Lanči.

Letci budou působit na základně Šiauliai. Kromě vzdušného prostoru pobaltských republik mají za úkol strážit také jejich teritoriální vody. K dalším úkolům patří výcvik příslušníků řídícího střediska v litevské Karmelavě a účast na cvičeních vzdušných sil NATO v regionu.

Podívejte se na snímky z litevské základny Šiauliai:

Dohled nad vzdušným prostorem pobaltských zemí bude stát českou armádu zhruba 100 milionů korun. Podle Vondry nejsou peníze na misi v Pobaltí vynaloženy zbytečně. "Je to o alianční solidaritě," řekl novinářům. Mise podle něj bude pro české piloty znamenat další zkušenosti se skutečným nasazením.

 

Čeští letci nebe nad Pobaltím střežili již před třemi lety. Dočasný domov nalezli na stejné letecké základně v Litvě, kde působili od května do konce srpna 2009. Na švédských nadzvukových strojích JAS-39 Gripen tehdy za čtyři měsíce nalétali 404 letových hodin při 336 vzletech. Osmkrát pak odstartovali k ostré akci, při níž zasahovali proti civilním i vojenským cílům, které nedodržovaly pravidla letů po tratích civilních letových služeb.