Ministerstvo financí dokončilo v pátek přípravu státního rozpočtu na rok 2013. V návrhu počítá s růstem tuzemské ekonomiky v příštím roce o procento, s růstem jednoduché i složené daňové kvóty, s nárůstem průměrného platu ve státní správě o 0,4 procenta i s růstem počtu zaměstnanců ve státní správě o tisícovku.

V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedla Česká televize.

Kalouskův resort počítá rovněž se zvýšením složené daňové kvóty o zhruba jeden bod na 35,5 procenta. Složená daňová kvóta je podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu.

"Já prostě nepředložím jiný rozpočet než rozpočet s deficitem pod tři procenta hrubého domácího produktu. A k takovému rozpočtu nutně potřebujeme schválení konsolidačního balíčku," řekl v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.

Vládní konsolidační balíček obsahuje zejména návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku. V příštím týdnu má o něm rozhodovat Poslanecká sněmovna poté, co ho vetoval levicí ovládaný Senát.

Proti je část ODS

Návrh ostře kritizuje sociální demokracie, komunisté i Věci veřejné. Proti je i část občanských demokratů kolem bývalého předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře. Vadí jim, že zvyšování daní jde proti volebnímu programu ODS. Nesouhlasí s ním ani odbory.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v televizní debatě s ministrem Kalouskem řekl, že podle prognózy odborů klesne v příštím roce ekonomika o 1 až 1,5 procenta. "My máme předpoklad další recese," řekl.

Odbory podle něj očekávají i pokles spotřeby domácností.

Příští rok má deficit klesnout na 100 miliard. Nyní začne boj ministerstev o peníze - čtěte ZDE

Příští rok má deficit klesnout na 100 miliard. Nyní začne boj ministerstev o peníze - čtěte ZDE

Vyšší DPH vynese napřesrok méně, než se čekalo, přiznal Kalousek. Češi více šetří - čtěte ZDE

Kalousek uvedl, že pokud by se vývoj ekonomiky odchýlil od prognózy o zhruba jeden procentní bod, pak by nebylo zapotřebí, aby vláda dělala zvláštní balíčky rozpočtových opatření. Zdůraznil mimo jiné, že nikdo nemůže tušit, co se stane na podzim v eurozóně.

Nárůst počtu zaměstnanců státu podle něj vyvolaly vynucené agendy, které musí stát zajistit kvůli novým směrnicím EU. Na rozdíl od odborů neočekává stagnaci spotřeby domácností a poukázal na předpokládaný růst ekonomiky v příštím roce, který by měl přinést i mírný nárůst platů.

Ministerstvo tvrdí, že na dani z přidané hodnoty, která se má od příštího roku zvýšit, vybere 214 miliard korun. Schodek důchodového účtu se má v příštím roce podle ministerstva prohloubit až na 60 miliard korun.

Kritici reformy naopak oponují, že zvyšování daní rozpočet státu nespasí. Projevilo se to už v letošním roce, kdy stát po zvýšení DPH získal méně peněz než si plánoval.