Sílící kritika vůči tomu, jak Česko hájí pozici v Bruselu a jak nakládá s dotacemi z evropských fondů, získala vlivného stoupence ve vládě. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) vyzval k politické debatě o tom, jak nově vymezit vztah k EU.

„Musíme si udělat jasno, jak se v unii chovat,“ prohlásil Kuba, podle něhož je chybou, že Česko bez rozmyslu přejímá každou direktivu, která z Bruselu přijde. Typický je podle něj nedávno schválený zákon o hospodaření v energiích, který zpřísňuje energetické standardy nových budov a zavádí takzvané energetické štítky.

„Všichni víme, že je to nesmysl,“ říká Kuba o normě, kterou do sněmovny poslalo jeho vlastní ministerstvo. „Ale směrnice o tom byla přijata už za Fišerovy vlády. My jsme ji museli chtě nechtě implementovat,“ dodává.

Soudí ale, že s pasivním přijímáním evropských norem je třeba skoncovat. Zrovna tak jako s dosavadním způsobem rozdělování dotací, za něž se příliš často pořizují zbytečné projekty, které jen křiví trh. A navíc se na ně nabaluje lobbing a korupce.

Je čas začít o tom všem politickou diskusi

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Podnikatelé, jež HN oslovily s žádostí o reakci, s Kubou souhlasí. „Zastoupení Česka v Bruselu bylo dlouho špatně obsazené, což zemi na mnoho let poškodilo. V posledních dvou letech vidíme sice posun k lepšímu, ale potřebujeme, aby naši zástupci u Evropské komise byli ještě aktivnější,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a manažer hutí ArcelorMittal Ostrava.

„V Bruselu zapomínáme na ochranu českých firem. To západní země ochranářskou politiku spíše zpřísňují,“ říká šéf ČKD Group Jan Musil. „Naše vyjednávací schopnosti v EU jsou neuvěřitelně slabé,“ přidává se šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Čeští zástupci podle něj nejsou dobří vyjednávači, nezvládají jazyky, „na vše kývnou, nebo naopak vše bezmyšlenkovitě zamítají.“

Bruselská regulace ničí českou konkurenceschopnost

„Například polští zástupci v EU jsou sebevědomější a umí si dupnout. Když se jim nelíbí rozdělení emisních povolenek, prostě ho odmítnou a s EU se soudí. Naši sklapnou kufry,“ přizvukuje Jan Pravda, šéf hedgeového fondu Sanning Capital. Podle majitele strojíren Vítkovice Holding Jana Světlíka ničí dopady bruselské regulace českou konkurenceschopnost: „Příkladem jsou obrovské platby za obnovitelné zdroje.“

„Na pasivní a mechanické přebírání regulace jsme jako podnikatelé upozorňovali nesčetněkrát. Doufám, že na diskusi o změně ještě není pozdě. Obávám se, že po tom, jak se vláda prezentovala v EU při řešení dluhové krize, bude těžké se prosadit,“ varuje Andrej Babiš, majitel zemědělsko-potravinářské skupiny Agrofert, který letos sám vstoupil do politiky..

Premiér Petr Nečas, jehož HN rovněž požádaly o reakci na ministrovu výzvě, nechal jeho slova bez komentáře.
Politici ostatních stran jsou zdrženlivější než byznysmeni. „Ministr má pravdu, ale na problému se sám částečně podílí,“ říká Kubův bývalý předchůdce v ministerském křesle Milan Urban z ČSSD, podle něhož Kubův úřad sám posílá do sněmovny nekvalitní zákony, zavádějící evropskou legislativu.

Rovněž podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) je chyba často i v Praze. „Opravdu bych dával pozor, co skutečně přichází z Bruselu a co je dílem lidové tvořivosti našich zastupitelů. Měli bychom být kvalitnější v překladech i přenosu evropské legislativy,“ říká. Řešením není podle Schwarzenberga zatvrzelé odmítání všeho evropského. „Více můžeme dosáhnout, nebudeme-li zakomplexované zlobivé děti.“

Celý rozhovor s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou najdete v pondělních HN.

Čtěte více v Hospodářských novinách