Projednávaný restituční zákon by měl vrátit českým církvím majetek, který jim byl odebrán za minulého režimu. Zároveň dostanou náhrady za majetek, který jim přisouzen být nemůže.

Ne všichni církevní hodnostáři ale s takovými opatřeními bez výhrad souhlasí. Jedním z nich je i Miloš Rejchrt, evangelický farář a disident, dříve mimo jiné mluvčí Charty 77.

"Nechápu, za co má dostat dvě a čtvrt miliardy moje církev českobratrská evangelická, které prakticky žádný majetek zabaven nebyl," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Rejchrt.

Podle něj není pro církve dobře, že se budou muset starat o vlastní majetek. "Že bude církev dobře hospodařit se svěřeným majetkem, je iluze. Nemá na to lidi," vysvětluje Rejchrt.

 

IHNED.cz: Co se vám nezdá na zákonu o církevních restitucích, o kterém se v současné době jedná ve sněmovně?

Nejvíce se mi nezdá paragraf 15, kde se mluví o tzv. náhradách. Ty mají být přidělovány sedmnácti církvím. Nepochybuji o tom, že došlo k velkým majetkovým křivdám, co se týče církve římskokatolické. Vůbec ale nechápu, za co má dostat dvě a čtvrt miliardy moje církev českobratrská evangelická, které prakticky žádný majetek zabaven nebyl. A když ano, byl už vrácen. Vadí mi, že se v tom zákoně zcela zřetelně mluví o některých skutečnostech zakrývajícím způsobem. Nemůže v něm přece být napsáno, že je něco náhrada. Není totiž jasné, za co se nahrazuje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.