Sněmovna ve středu odložila jednání o církevních restitucích. Nečasova vláda zatím nemá jistotu, že se jí zákon podaří prosadit. I mnohým koaličním poslancům vadí, že je v něm spousta nejasností a nevyřešených otázek.

Jednat o restitucích chtějí poslanci znovu až po vyřešení otázky daňového balíčku, který bude na pořadu dne nejdříve za dva měsíce.

Karel Štícha, předseda expertní církevní komise pro majetkové vyrovnání a ekonom pražského arcibiskupství, je jedním ze strůjců podoby navrhovaného zákonu.

V rozhovoru pro IHNED.cz vysvětluje, jak bude církev se získaným majetkem nakládat. I přesto, že jsou restituce ohroženy, nesmetla je sněmovna totiž úplně ze stolu.

Štícha tvrdí, že zemědělské pozemky církev nemá v plánu v budoucnosti prodávat. Dotýká se také toho, co pro církve budou znamenat finanční náhrady.

"Cílem je zabezpečit ekonomickou základnu církví tak, aby mohly i po ukončení dotace od státu na základě tohoto příspěvku hospodařit," říká Štícha.

Jakým způsobem bude církev spravovat majetek, který dostane od státu?

Jako v současnosti. To znamená, jsou řady biskupství a do jisté míry provádějí správu jednotlivé farnosti. Úřady biskupství jim poskytují v tomto směru právní a technickou pomoc.

Jednotlivé farnosti tedy budou majetek spravovat sami a vy jim v tom budete pomáhat?

Primárně to spravuje vlastník. Pokud je vlastníkem farnost, tak to spravuje sama. Pokud je tam například zemědělský pozemek, tím pronajímatelem, který bude pronajímat, bude farnost. To, jak bude vypadat smlouva, nebo jak se sestaví, farnosti pomůže udělat biskupství.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.