Vládu čeká hlasování o důvěře. Vedení ODS se totiž nepodařilo přesvědčit členy strany, kteří nesouhlasí s daňovými změnami, a sněmovna tak konsolidační balíček zamítla. Pro Kalouskovy návrhy zvedlo ruku 94 poslanců, proti bylo 101 zákonodárců.

Premiér Petr Nečas se nechal slyšet, že zákony předloží sněmovně znovu a jejich schválení spojí s hlasováním o důvěře vládě. "Vláda podá návrh na schválení konsolidačního balíčku znovu," potvrdil Nečas po skončení hlasování. Dodal, že by neschválení vyšší DPH prohloubilo schodek státního rozpočtu o 25 miliard. "Chceme dělat rozpočtovou politiku založenou na důvěryhodnosti," dodal.

Na Nečasově tváři bylo vidět zklamání. Premiér ale nabídl rebelům podanou ruku, když zdůraznil, že diskuse o balíčku budou možné.

"Je to nemilé...velmi mne to znepokojuje," uvedl Nečas k tomu, že ve sněmovně dnes neprošly kvůli nejednotě ODS hned dva klíčové vládní návrhy - vedle daňového balíčku poslanci odložili hlasování o církevních restitucích. Nečas na tiskové konferenci připomenul, že při rozpadu Věcí veřejných na jaře koalice přišla o silnou převahu ve sněmovně a klub ODS se rozhodl, že bude hlasovat vždy jednotně podle většinového názoru. "Teď se ukázalo, že ne všichni to úplně pochopili. Beru to na vědomí," uvedl s tím, že jde o první případ, kdy vláda neprosadila vlastní návrh. Doufá, že šlo o "ojedinělý jev", připustil ale, že kdyby se to mělo opakovat, nemělo by zřejmě pokračování koalice smysl.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.