1. Nečasovi půjde o křeslo šéfa vlády i celé ODS

Petr Nečas utrpěl první velkou politickou porážku uvnitř vlastní strany. Proti balíčku, a tedy i proti svému premiérovi, hlasovalo šest poslanců ODS v čele se Středočechem Petrem Tluchořem.

Nečasova vnitrostranická opozice tím zahájila přípravu na podzimní kongres, kde si ODS bude volit nové vedení. Skupina kolem Tluchoře chce Nečase co nejvíce oslabit. Pokud by ale měli dost hlasů a Nečas by neudržel premiérské křeslo, mohou jej i sesadit.

2. Kabinet ztratil většinu, každé další hlasování bude boj

Vláda neprosadila klíčový balíček úsporných zákonů. Navíc přišla ve sněmovně o většinu. To by mohlo do budoucna znamenat složitá vyjednávání o důležitých zákonech a nutnost jednat i s opozicí. Kabinet by ale mohl také padnout.

Premiér už avizoval, že zákony předloží do sněmovny znovu ve stejném znění a jejich schvalování spojí s žádostí o vyslovení důvěry vládě. Nespokojeným poslancům ale bude muset Nečas ustoupit, jinak vláda padne.

3. Kalousek bude muset přepsat rozpočet, jinak hrozí provizorium

Komentář

Jindřich Šídlo:

Návrat ke kořenům

V politice se dá dohodnout cokoliv. Zkušeným obchodníkům, které kolem stolu vidíme, by dohoda, která je třeba k přežití vlády, mohla zabrat tak dvě hodinky. Stejně jednoduše se však dá za celou další kapitolou vlády české pravice stáhnout roleta. S velkou pravděpodobností na dost dlouhou dobu.

Celý komentář Jindřicha Šídla čtěte - ZDE

Ministr financí v chystaném státním rozpočtu s úspornými zákony počítá. Straší, že pokud neprojdou ani napodruhé, zemi od ledna čeká provizorium. Tak dramatická ale situace není, ministr má stále dostatek času rozpočet přepsat podle platných zákonů a do konce září jej předložit poslancům.

Pokud by naopak Nečas nespokojeným poslancům ustoupil a podle jejich požadavku snížil změny DPH, musel by Kalousek v rozpočtu hledat další miliardy úspor.

4. Restituce se staly obětí sporů o DPH, hlasování o nich se odkládá

Poslanci kvůli sporům o daně vyřadili hlasování o církevních restitucích z programu schůze. Jednat o nich chtějí příště. Pokud ale poslanci ODS nepodpoří koaličně vyjednané změny daní, bude Nečasovi chybět většina i pro restituce. Proti jejich schválení by se totiž mohli postavit poslanci strany LIDEM, kteří si už nyní vyžádali odklad jejich projednávání. Mimo koaliční strany přitom restituce nemají šanci, opozice jejich podporu zásadně odmítá.

5. Rychlejší zadlužování oslabí důvěryhodnost a prodraží dluhopisy

Neschválení daňových zákonů, které měly zajistit nižší schodek rozpočtu na příští rok, se nebude líbit finančním trhům, které po problémech jižního křídla eurozóny negativně reagují na každou podobnou zprávu. Oslabená důvěra by mohla Česku prodražit půjčování. Ještě větší problém by nastal, pokud by padl kabinet. V takovém případě by podle Miroslava Freyera z KB mohla oslabit koruna o několik desítek haléřů.

Čtěte více v Hospodářských novinách