Česko jako jedna z mála evropských zemí posílá do kojeneckých ústavů až 2 000 dětí ročně. První měsíce života jsou přitom podle odborníků rozhodující pro zdravý citový vývoj dítěte, a ten mu ústav s jakkoli snaživým personálem nezajistí.

Sněmovna hlasy 108 poslanců ve středu večer odsouhlasila novelu zákona, která nezaopatřené děti posílá k profesionálním pěstounům, a tím ústavy postupně ruší.

Podle dat akčního plánu ministerstva práce a sociálních věcí mají děti z ústavů šestnáctkrát častěji psychiatrickou diagnózu, osmkrát častěji užívají psychofarmaka a 56 procent z nich se dopouští trestné činnosti.

Přesto je v českých ústavech celkem 11 000 chlapců a děvčat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.