Pražská Opencard, jež přišla podle oficiálních údajů pražského dopravního podniku zatím na bezmála půl miliardy korun - podle jiných auditů ovšem Pražany stála skoro 900 milionů - je pro další radnice varovným mementem.

Zatímco někde už rozjetý projekt karty zrušili, mnohdy právě pod negativním vlivem kauzy Opencard, jinde vypočítávají klady, které elektronická jízdenka přinese.

Bezkontaktní čipovou kartu chystá například Ústí nad Labem.

Vedle většího komfortu při nástupu a výstupu do vozidel hromadné dopravy si od toho slibuje možnost "sledovat přepravní proudy" obyvatel.

"Do budoucna je mimoto možné počítat se zapojením do integrovaného dopravního systému celého Ústeckého kraje. A také využít kartu jako elektronickou peněženku v dalších příspěvkových organizacích města," uvádí Vladimír Buldra, náměstek ředitele pro ekonomii a obchod Dopravního podniku Ústí nad Labem.

Rovnou společně pro město i kraj chtějí elektronickou kartu zavést v Karlových Varech. Bude se jmenovat K3, například na železnici bude platit pro České dráhy i Viamont, a má mít také další funkce.

"Kartou by mohli platit třeba studenti obědy v jídelnách nebo návštěvníci krajské knihovny," vypočítává Andrea Bocková z kanceláře karlovarského hejtmana.

Jinak ovšem vidí užitečnost elektronické karty českobudějovická radnice. Jihočeská metropole přitom už měla projekt karty připraven, a měl sloužit nejen hromadné dopravě.

"Ale náklady jsou hodně vysoké a také se domnívám, že se karta tohoto typu už přežila. Pokud bychom se měli do něčeho pustit, tak spíše do možnosti využití mobilů," vysvětluje důvody obezřetnosti náměstkyně primátora Ivana Popelová.

I mobily však už podle ní město zkoušelo, ale dodavatelská firma na systém se ukázala jako nespolehlivá. České Budějovice proto důkladně zvažují, zda peníze na obdobný projekt vůbec vydat.

Vtip je samozřejmě v tom uhlídat, aby náklady na zavedení a provoz karty byly v rozumných mezích, zisk nekončil u majetkově neprůhledných firem na zámořských ostrovech a projekt lidem skutečně usnadnil dopravu i placení dalších služeb, které od města či kraje požadují.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.