Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) bude české policisty školit v boji proti korupci a kybernetickému zločinu. Po jednání na ředitelství úřadu ve Washingtonu to uvedl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Kdy budou školení moci začít, podle něj bude jasné do konce letošního roku.

"Jsou ochotni nám říct své zkušenosti, říct své metody, jak co nejlépe pracovat a jak nejlépe postihovat takovou trestnou činnost," řekl Hruška, který je nyní ve Spojených státech na několikadenní pracovní cestě.

"Zkušenosti s veřejnou korupcí v USA jsou u FBI obrovské a máme se od nich co učit," dodal.

Současná vláda premiéra Petra Nečase učinila z boje proti korupci jeden z hlavních bodů svého programového prohlášení. Její výsledky na tomto poli jsou ale zatím podle organizací sledujících tuto problematiku nepřesvědčivé a Česko se nadále propadá v celosvětových žebříčcích korupce.

Pomoc v boji s korupcí nabídl Česku loni americký velvyslanec v Praze Norman Eisen.

"Naše zkušenost s korupcí přesahuje více než dvě století. Za tu dobu jsme zjistili, že chceme-li s podplácením bojovat, musíme mít fungující zákony, využívat je a k tomu vybudovat fungující kulturu správy věcí veřejných. V 21. století jsme se pak doučili, že je také důležitá transparentnost a otevřenost ve vládních kruzích. Právě vláda totiž musí tato zmiňovaná pravidla uvést v platnost," prohlásil už dříve.

Česko je podle organizace Transparency International v míře korupce na 21. místě ze 27 zemí. Celosvětově pak letos kleslo na 57. příčku z loňské 53. Organizace celkem hodnotí 180 zemí světa.

Související