Sociální demokraté se pokusí v Poslanecké sněmovně zabránit projednání zákona o církevních restitucích tak, aby nemohl začít platit od začátku příštího roku a vláda ho musela předložit znovu.

Ideální by bylo návrh zamítnout a zahájit nová jednání mezi státem a církvemi, řekl novinářům na sobotním předvolebním shromáždění ČSSD na Kozím hrádku u Sezimova Ústí předseda strany Bohuslav Sobotka.

"Někteří církevní představitelé už naznačují ochotu k jednání," řekl bez dalších podrobností Sobotka.

Sněmovna odložila projednávání zákona o majetkovém narovnání s církvemi na příští schůzi ve středu na popud vládních ODS a LIDEM. Předseda Ekumenické rady církví (ERC) Joel Ruml poté ČTK řekl, že si dokáže představit, že by stát znovu oslovil církve, aby sdělily, jaký model majetkového narovnání považují za průchodnější.

Volby budou referendem o vládě

Několik stovek příznivců sociální demokracie se na Kozím hrádku sešlo na protest proti vládním reformám. Sobotka zopakoval, že říjnové krajské a senátní volby budou referendem o dalším trvání vlády. Předseda ČSSD potvrdil nabídku ostatním stranám k jednání o rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání nových voleb společně s volbou prezidenta.

V případě volebního úspěchu je ČSSD připravena zrušit rovnou daň i takzvaný druhý pilíř důchodového systému a obnovit sníženou sazbu daně z přidané hodnoty, do níž by byla zařazeny potraviny, léky a knihy.

"Zrušíme poplatky ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu, obnovíme nemocenskou v prvních třech dnech nemoci," slíbil Sobotka několika stovkám účastníků dnešního setkání.

Související