Milovníci starých aut budou mít příští měsíc mimořádnou příležitost získat jeden z nejstarších vozů, které vyrobila americká automobilka Ford Motor.

Jak informovala americká tisková agentura UPI, do dražby půjde Ford Model A z roku 1903, jeden ze tří prvních vyrobených vozů této značky.

Pečlivě zrestaurovaný červený automobil měl za posledních 109 let pouze pět majitelů. Každý, kdo by se chtěl 11. října dražby ve městě Hershey v Pensylvánii zúčastnit, musí být připraven sáhnout hodně hluboko do kapsy. Očekává se, že vůz bude stát až 500 tisíc dolarů (až deset milionů korun).

V roce 1903 přitom tento automobil stál 850 dolarů; tehdy byl jeho prvním majitelem Herbert L. McNary, výrobce másla z města Britt ve státě Iowa.

V 50. letech vůz od jeho rodiny koupil za 400 dolarů jistý Harry E. Burd, který ho v roce 1961 prodal švýcarskému obchodníkovi s vozy značky Ford. Tady zůstal do roku 2001, kdy ho anonymní kupec vrátil do Spojených států. V dražbě v roce 2007 se jeho cena vyšplhala na 693 tisíc dolarů.

Související