Premiér Petr Nečas stojí za rozhodnutím spojit hlasování o daňovém balíčku, který zvyšuje daně včetně DPH s vyjádřením důvěry vládě. Poté, co balíček Sněmovna tento týden zamítla i hlasy šesti rebelů z ODS, jej vláda předloží znovu a spojí s ním hlasování o důvěře.

Jeden z rebelů, poslanec Petr Tluchoř, toto rozhodnutí v neděli v diskusním pořadu televize Prima označil za hloupost.

Nyní bude ODS o konečné podobě návrhů jednat. Nečas prohlásil, že balíček je "krvavý kompromis", který má zaručit, že schodek rozpočtu nezačne strmě růst nad tři procenta HDP. Občanští demokraté podle něj musejí dodržet své sliby.

"Je to vládní návrh. ODS zabránila zvýšení daní pro firmy a ořezání paušálů pro živnostníky," prohlásil předseda vlády v České televizi.

V pořadu Otázky Václava Moravce rovněž odmítl, že by plánem na zvýšení DPH porušil tvrzení, že v případě vítězství ve volbách jeho strana nebude zvyšovat daně. Jde prý o jinou situaci.

"Tehdy šlo o jiný kontext, růst ekonomiky měl být 2 procenta. To se nestalo. Můžu jen říct, že mě to mrzí," odmítl se Nečas za tvrzení omluvit. Podle něj se nic jiného prostě dělat nedá.

Normu, kterou odmítlo i šest zákonodárců vládní ODS, vláda potřebuje, neboť na jejím základě je připravován státní rozpočet pro příští rok.

Spor, který šestice vzbouřenců prezentuje jako snahu zachovat důvěryhodnost ODS a věrnost jejím ideálům, je však spíše vnitrostranickým bojem před podzimním volebním kongresem občanských demokratů.

Nečas a vzbouřenci z ODS se setkají počátkem příštího týdne a pokusí se dospět ke kompromisu. Tluchoř ale v neděli prohlásil, že balíček pokládá stále za špatný. Bourá prý jednotnou daň z příjmu a domluvenou jednotnou daň z přidané hodnoty a jde proti programu ODS. Nevyloučil však, že by skupina přistoupila na to, aby změny v daních platily pouze rok. "Jsme připraveni o všech variantách se bavit," podotkl Tluchoř.

Podobně se vyjadřuje i Nečas, který však jednotlivé návrhy zatím odmítl komentovat. Nicméně upozornil, že Tluchoř se sám podílel na zvyšování DPH z 10 na 14 procent.

Nečas také oznámil, že se osobním dopisem omluvil prezidentovi Václavu Klausovi za výrok o "ekonomické debilitě", který pronesl v souvislosti s vládní snahou o zvýšení DPH.

Podotkl, že jeho věta "To by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility," zazněla v souvislosti s otázkou na stažení balíčku ze Sněmovny.

"Nechtěl jsem se dotknout pana prezidenta," zdůraznil Nečas. Klaus balíček kritizoval; podle něho je zvyšování daní v této době ekonomická sebevražda.

Související