Pokud podnikatel Tomio Okamura oficiálně ohlásí kandidaturu na prezidenta, podpoří ho svým podpisem několik poslanců. Tvrdí to Okamurův volební tým s odkazem na závazný slib od zákonodárců.

„Teoreticky bychom potřebných dvacet podpisů mohli získat. Závazný příslib už máme od několika jednotlivců,“ řekl týdeníku Ekonom Okamurův dlouholetý přítel a spolupracovník Jaroslav Novák "Večerníček" s tím, že si Okamura i jeho tým uvědomuje tlak času.

Uzávěrka přihlášek do prezidentské volby je totiž již krátce po senátních volbách, počátkem listopadu. Tomio Okamura však nadále trvá na tom, že se o post prezidenta oficiálně ohlásí až podle toho, jak uspěje v senátních volbách na Zlínsku, kde kandiduje. Času na sebrání potřebných 50 tisíc podpisů tak bude případně jen velmi málo a cesta přes poslance by tak mohla být teoreticky schůdnější.

Konkrétní jména poslanců Večerníček odmítl zveřejnit s tím, že taková je zatím vzájemná dohoda se zákonodárci. „Podporu nám ale nabídlo i několik velmi renomovaných poslanců a to přesto, že jejich strany mají vlastní kandidáty,“ dodal Novák "Večerníček".

"Prezident je víc než senátor"

Paralelně by měla ještě před senátními volbami odstartovat i podpisová kampaň s cílem sehnat pro Okamuru potřebných 50 tisíc podpisů. „Jde to ale mimo nás, iniciativa je z řad podporovatelů Tomia. My se soustředíme na senátní kampaň,“ říká Novák "Večerníček".

Sám Okamura na dotaz Ekonomu potvrdil, že „ví o tom, že ho někteří poslanci podporují“. „Mou prioritou jsou ale senátní volby. Je však jasné, že čím vyšší pozici máte, tím větší je vaše šance věci ovlivnit a prosazovat své vize. A prezident je víc než senátor,“ dodal Okamura.