Firma musí prokázat šanci na přežití, být důležitá pro svůj region a rekvalifikace zaměstnanců nesmí být předražená. Pak bude mít šanci dostat od státu peníze, které jí pomohou překonat krizi a nepropouštět přitom zaměstnance.

HN získaly kompletní výčet parametrů české verze kurzarbeitu, který ve čtvrtek oficiálně představilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Celý projekt startuje v pondělí.

Český kurzarbeit bude fungovat na principu rekvalifikace: Firma, která by kvůli nedostatku zakázek musela propouštět, požádá o pomoc stát. Pokud splní všechny podmínky, stát zaplatí rekvalifikační kurz i plat zaměstnance po dobu, kdy se bude vzdělávat. To celé po dobu maximálně šesti měsíců.

Stát na projekt, který potrvá do roku 2014, použije celkem 800 milionů korun z evropských fondů. Díky tomu podmínky pro účast v českém kurzarbeitu nahrávají středním a menším firmám. Ty totiž mohou získat na proplacení vzdělávacích kurzů více než velké podniky.

„Pro malé a střední firmy je kurzarbeit asi nejvýhodnější. Nečerpaly tolik z velkých operačních programů a teď mají příležitost,“ říká Pavel Juříček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

„Nejdůležitější je, aby kurzy, které firmy v žádosti o dotaci navrhnou, nebyly účelově předražené a měly význam pro budoucnost zaměstnance,“ říká Jiří Vaňásek z ministerstva práce a sociálních věcí.

Toto kritérium bude pro krajské pobočky Úřadu práce, které budou o dotacích rozhodovat, nejdůležitější – v hodnocení tvoří celých třicet procent. Jen o něco méně důležité bude, jak si firma vede na regionálním trhu práce a kolik pracovních míst svým podnikáním nepřímo spoluvytváří.

Stejnou váhu budou mít i její šance na obnovu výroby v plné šíři do šesti měsíců. Naopak okrajovým kritériem je odvětví, v němž firma podniká.