Česko zůstává v práci s internetem spíše v horší části evropských zemí, ukazuje podle IT odborníků na dvě věci: špatné kroky vlády a laxnost operátorů. V konečném důsledku to pak škodí byznysu.

Slovensko předběhlo Česko hned ve dvou klíčových ukazatelích. Více lidí se tam setkalo s internetem a více jich ho používá alespoň jednou týdně. V Česku je to 63 procent obyvatel, na Slovensku podle dat Evropské komise 72 procent.

Komentář

Julie Hrstková:

Virtuální (ne)život

Možná to bude překvapením pro všechny, kteří se od Facebooku nehnou 20 hodin denně (zbytek ještě pořád musí ke své lítosti věnovat osobním potřebám), ale stále existují lidé, kteří nepoužívají internet. Možná ani tak ne proto, že má malou přenosovou rychlost a problémy s připojením, což podle odborníků trápí Českou republiku, ale prostě proto, že nechtějí.

Celý komentář Julie Hrstkové čtěte - ZDE

V Česku panuje konzervativnější situace. "U nás by jen stačilo, kdyby vláda přestala internetové prostředí zatěžovat a komplikovat," říká internetový publicista a podnikatel Patrick Zandl. Na mysli má například novelu zákona o kinematografii, která má platit od příštího roku. Počítá s tím, že webové servery nabízející videa, budou platit do fondu kinematografie. Obdobné zahraniční servery, které jsou u nás také dostupné, ale nic platit nebudou.

Mít kvalitní a dostupné internetové připojení je přitom pro růst ekonomiky podstatné. Přitahuje klíčové firmy ve špičkových odvětvích a pomáhá rozvoji vědy a výzkumu. "Je jasně prokázáno, že růst informačních a komunikačních technologií a růst vysokorychlostního internetu zvyšují HDP. Významně to také posiluje pozici zemí coby mozkoven, ne montoven," popisuje Novák.

CO ZJISTILA EVROPSKÁ KOMISE

Průzkum také ukázal, k čemu Češi internet používají, či spíše nepoužívají. Zatímco v Evropě je podíl internetových nákupů 42 procent a na Slovensku 37 procent, v Česku je to 30 procent.

Více čtěte v pátečních Hospodářských novinách

ctete patek
Související