Čtyřhru zahráli Štěpánek s Berdychem dobře. Domácí pár Carlos Berlocq, Eduardo Schwank přes velkou snahu na českou dvojici nedokázal najít účinný recept. Berdych s jistotou vyhrával svoje podání a jeho kvalita byla na kurtu znát. Češi zvítězili 6:3, 6:4 a 6:3 a vedou v semifinále 2:1. Jeden zápas tak české tenisty dělí od finále Davisova poháru.

"Výsledek ukazuje snadný zápas, ale jednoduchý zas tolik nebyl. Soupeři sice hráli poprvé spolu, ale nebylo to lehké. My jsme od prvního míče ukázali, že jsme zkušený daviscupový pár," řekl Štěpánek v rozhovoru na kurtu.

Přidat třetí postupový bod může v první nedělní dvouhře Berdych, jehož soupeřem bude Juan Martín del Potro. Po nich nastoupí Štěpánek a Juan Mónaco. V pátečních dvouhrách prohrál Štěpánek s Del Potrem a Berdych porazil Mónaka.

Zkušený český pár nepřipustil překvapení

Berdych se Štěpánkem v deblu lépe returnovali, ale při podání Berlocqa využili v "nekonečné" patnáctiminutové třetí hře až osmý brejkbol a vzali Argentincům poprvé servis. Vzápětí bojoval o servis Berdych, ale podání si podržel a po 42 minutách Češi vedli 3:1. Druhý brejk přidali v závěru sady a po hodině šli do vedení.

Ve druhém setu si Štěpánek ztratil dvakrát podání, ale Berdych svého parťáka podržel výbornými údery - lobem, prohozem či returnem - a byl strůjcem úspěchu. Češi sice ztratili vedení 4:1, ale v desáté hře čistou hrou ukončili set.

Precizně hrající česká dvojice se uklidnila dalším brejkem a vedením 3:0 ve třetí sadě. Štěpánek si konečně podržel podání a výhra se rychle přiblížila. Důležitý druhý bod v semifinále získali čeští hráči za dvě a půl hodiny a ušetřili síly na neděli.

Jedenáctou společnou výhrou v daviscupové čtyřhře se Berdych a Štěpánek (11:1) dotáhli v českých tabulkách na pár Vladimír Černík, Jaroslav Drobný (11:2).

Štěpánek na Del Potra nestačil

I když Del Potro laboroval v týdnu se zraněným levým zápěstím, na jeho výkonu to nebylo znát. A ani Štěpánek se moc nesnažil hrát jen do soupeřova bekhendu. Body český tenista získával po své typicky pestré hře. Dlouho dokonce v utkání diktoval tempo výměn a dokázal svým výkonem umlčet zaplněné hlediště. V kotli pro 13 tisíc diváků tak byla občas více slyšet hrstka osmdesáti českých fandů.

"První dva sety jsem se cítil výborně, více jsme tvořil a myslím, že jsem byl lepší, ale nedokázal jsem využít své šance. Navíc jsem měl smůlu třeba při odskoku nebo když rozhodčí neodpískal dotek sítě při podání, po kterém jsem přišel o brejkbol," řekl Štěpánek na daviscupovém webu. "Ve třetím setu byl Delpo pánem na kurtu."

Daviscupový zápas s Argentinou rozehraje Štěpánek proti Del Potrovi - čtěte ZDE

V hledišti se z Del Potrovy výhry radovali mimo jiné zraněný David Nalbandian nebo bývalá třetí hráčka světa a vítězka US Open z roku 1990 Gabriela Sabatiniová.

Berdych zdolal Mónaka v pětisetové bitvě

Na Berdychův zápas se na tribuně objevil i slavný fotbalista Diego Maradona, český hráč mu v první sadě ukázal skvělý výkon a jistě šel do vedení. Následně ale měl problémy s přeliftovanými míči Mónaka, který působil v dlouhých výměnách jako zeď a téměř nechyboval. Berdych druhou i třetí sadu ztratil a domácí obecenstvo zpívalo za stavu 2:1 na sety pro svého hráče vítězné chorály.

Berdych prohrával s Mónakem stejně jako v roce 2009 v Ostravě, kde nakonec také zápas otočil. V Buenos Aires ve čtvrtém setu už ztrácel 2:4, ale přitlačil, ožil a šňůrou čtyř gamů posunul zápas do páté sady.

Začal dobře podávat, forhendem posílal vítězné míče a v rozhodující sadě rychle vedl 4:0. Drama ale pokračovalo, jelikož o výhodu dvou brejků přišel a Mónako snížil na 4:5. Při Argentincově podání Berdych riskoval, skvěle rozděloval míče a čistou hrou po čtyřech hodinách zápas uzavřel.