Dosud zákaz platil pouze pro stánkový prodej, nyní se rozšiřuje i na všechny obchody, restaurace, hotely, prodejní automaty a internetový prodej. Nařízení začalo platit od zveřejnění v celoplošném rozhlasovém a televizním vysílání v 19:00. Zákaz prodeje se vztahuje i na koktejly a nápoje míchané z lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent.

Jak ministr zdravotnictví Leoš Heger potvrdil redakci IHNED.cz, důvodem pro prohibici je rozšíření otrav metylalkoholem do dalších krajů včetně Prahy. Metanol se kromě lahví bez kolku objevil i v řadě falšovaných lahví s kolkem. Zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu je v pravomoci ministra zdravotnictví. Na dotaz redakce IHNED.cz ministr potvrdil, že o vyhlášení zákazu informoval předem premiéra a ministry zemědělství, vnitra, financí a průmyslu a obchodu.

Ministr zdravotnictví zatím neví, jak dlouho zákaz bude platit, ale doufá, že to bude maximálně pár týdnů. Opatření považuje ministr za poměrně drastické, ale dává větší jistotu, že nebude přibývat otrávených a obětí.

Redaktor IHNED.cz se po 20 hodině vydal do okolí redakce zjistit, jak vypadá nařízení o zákazu prodeje alkoholu nad 20 procent v praxi. V malém obchůdku, kde jsou provozovatelé Asiati, by mu v osm hodin večer, tedy hodinu po vyhlášení prohibice alkohol normálně prodali. "A proč bych nemohl vodku prodávat?" zeptal se prodejce po té, co ho reportér IHNED.cz upozornil, že byla vyhlášena prohibice. Obchod byl plný zákazníků, kteří nakupovali alkohol.

Prohibice je kontraproduktivní. Kdo alkohol chce, sežene ho jinde, tvrdí Svaz obchodu - čtěte ZDE

Kauza metanol: 19 obětí, 8 obviněných. Šéfové skupiny zatím unikají - čtěte ZDE

Prodejna Billa v půl deváté večer už stahovala alkohol z regálů. "Alkohol nad dvacet procent neprodáváme," sdělila prodavačka. Barmanka ze sport baru na Letenském náměstí už tvrdý alkohol také odmítla prodat. "Můžu vám dát zelenou anebo griotku, ale tvrdší alkohol vám nenaliju," sdělila žena za barem. Servírka Klaudia Gutejová z restaurace na ulici Ovenecká také tvrdý alkohol neprodala. "Lidé v restauraci ten zákaz chápou dobře. Někteří mají strach, aby se jim něco nestalo," popsala reportérovi IHNED.cz

Prohibice už v Česku byla, ale krátkodobá

Podle Česká televize byla naposledy prohibice v Česku vyhlášena v roce 1992 kvůli parlamentním volbám, kdy platil zákaz prodeje alkoholu celostátně. Tehdy se zákaz nevztahoval na deseti a méněstupňová piva.

Zákaz prodeje alkoholu zažila Praha v roce 1994 v průběhu komunálních voleb. Zákaz se vztahoval na všechny prodejny a stravovací zařízení i na prodej ve stáncích.

Porušení zákazu prodeje je správní delikt

Podnikatel za porušení zákazu může dostat pokutu až tři miliony korun a jeho provozovna může být uzavřena. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Zakrývání alkoholu.Policisté se během nadcházejícího víkendu chystají ve větší míře kontrolovat festivaly, diskotéky a další shromáždění, kde je možnost konzumace alkoholu. "V tuto chvíli je dostatek policistů, aby zajistili kontroly prohibice, ale i výkon služby v jiných činnostech. Nevylučuji, že v dalších dnech budou povolány posily," sdělil redakci IHNED.cz Tomáš Hulan, tiskový mluvčí policejního prezídia.

V Praze se policie ve spolupráci s městským strážníky chystá během páteční noci zkontrolovat v téměř 7000 obchodech, barech a restauracích dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Rozpočet může přijít o miliardy

Výrobci lihovin se za každý den prohibice budou muset vyrovnat se ztrátami v tržbách v řádech stovek milionů korun, odhaduje šéf největší české likérky Stock a prezident Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) Petr Pavlík.

Na prohibici by doplatili výrobci lihovin. O miliony by denně přišla i státní pokladna - čtěte ZDE

O více než 18 milionů korun přijde každý den stát na příjmech ze spotřební daně lihu a lihovin.