Věcný záměr návrhu zákona o vzniku protikorupčního úřadu, jehož celý název zní Úřad pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem, připravil už exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Záměr, který je jakýmsi shrnutím, co by měl příští zákon obsahovat a proč by měl vzniknout, zatím schválily legislativní rada vlády a protikorupční výbor.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela chce tento záměr projednat ještě letos vláda.

Úřad by se měl zabývat například trestnými činy úplatkářství, pletichami v insolvenčních řízeních, závažnými zločiny spáchanými úředními osobami nebo sjednáváním výhod při zadávání veřejných zakázek. Pracovalo by v něm asi patnáct žalobců a řídil by ho náměstek nejvyššího státního zástupce.

Zatím se předpokládá, že by úřad fungoval při Nejvyšším státním zastupitelství. S tím souhlasí i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle Zemana by například rozšíření působnosti vrchních státních zastupitelství nebylo efektivní. Navíc nebezpečí samostatného úřadu by prý tkvělo v tom, že by se vytvořila paralelní struktura.

Související