Opatření, jak snížit počet odsouzených v českých věznicích, se možná nepodaří uvést do praxe. Prezident Václav Klaus totiž novelu zákona vetoval a poslal zpět do sněmovny.

Už předtím museli poslanci přehlasovat senátory.

"Nemohu souhlasit s nastolením takové praxe, kdy o tom, kdo bude předčasně propuštěn a kdo nikoli, budou rozhodovat ředitelé věznic a soudy jejich rozhodnutí jen potvrzovat. To by znamenalo popření předvídatelnosti trestního práva, relativizaci systému trestů a vnesení voluntarismu do justičních mechanismů," vysvětluje prezident na své internetové stránce www.klaus.cz.

Klausovi vadí, že novela počítá s tím, že soud může odsouzeného pustit na svobodu ještě před koncem trestu, pokud se ve věznici vzorně choval, nebo ho naopak nepustit, kdyby nevedl řádný život. "To jsou hrozně vágní pojmy, které snad mohou mít uplatnění v kázeňské praxi, ale ne v trestním právu," uvádí v odůvodnění.

Prezident rovněž nesouhlasí s tím, aby odsouzený, který neplatí výživné, dostal zákaz řízení motorových vozidel.

"Nerozumím tomu, jakou souvislost má řízení motorových vozidel s neplacením alimentů, naopak se domnívám, že znemožnění používání motorových vozidel může ztížit možnost výdělku a tedy i schopnost platit výživné," dodává.

K nižšímu počtu vězňů by se mělo podle novely dospět zejména častějším využíváním domácího vězení nebo podmínečným propouštěním za méně závažné zločiny. Norma by měla také zkrátit lhůty pro možné předčasné propuštění, což patřilo k důvodům odmítavého postoje senátorů.

Související