Společnost Shell Czech Republic, která v tuzemsku provozuje rozsáhlou síť čerpacích stanic, se v loňském roce propadla do ztráty 302,4 milionu korun. V roce 2010 firma ještě vykázala zisk 224 milionů korun.

Shell negativně zasáhla nízká poptávka po pohonných hmotách a pokles objemu zpracované ropy. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. S poklesem se potýkají také další čerpací stanice.

Tržby společnosti Shell v loňském roce klesly meziročně o šest procent na 20,6 miliardy korun. Kromě čerpacích stanic a zpracování ropy se na výnosech podílel prodej olejů, maziv a leteckých pohonných hmot. Firmě tak alespoň částečně pomohlo široké portfolio činností.

Motoristé omezují nákupy benzinu

Nízká poptávka po benzinu a naftě loni čerpacím stanicím způsobila odliv zákazníků a pumpy byly nuceny v rámci konkurence snižovat své marže.

Stejný trend pokračuje i letos při rekordních cenách pohonných hmot, které se místy pohybují kolem 40 Kč/l. Některé pumpy, převážně u obchodních center, tak nyní usilují o zákazníky například prostřednictvím slev ve vybrané dny.

Problémy má i Benzina

Problémy s klesajícími tržbami a ziskem měly v loňském roce také další sítě čerpacích stanic. Benzině klesl zisk o zhruba 100 milionů Kč, Lukoil prohloubil ztrátu na více než 40 milionů korun. "Nedaří se téměř nikomu," sdělil ČTK předseda Sdružení čerpacích stanic Ivan Indráček.

Výjimkou jsou menší sítě jako například Tank Ono, která nabízí pohonné hmoty o několik korun levněji než velké značky. Loni Tank Ono vykázal zisk přes 26 milionů korun. Také pumpy Robin Oil prosperují, loni zvýšila firma čistý zisk o deset milionů na 77 milionů korun.

Velké společnosti jako Shell a Benzina opakovaně zdůrazňují, že jim způsobují problémy rostoucí dovozy nezdaněných pohonných hmot.

Daňové úniky podle Indráčka umožňují některým stanicích prodávat za takové ceny, které jsou pro ostatní prodejce podnákladové.

"V takové situaci je pak logické, že zákazník se přesouvá od pumpy poctivé k podvodníkovi - má tam v tuto chvíli kvalitní zboží za lepší ceny," uvedl Indráček.

Podle Indráčka by měl daňové úniky trestat stát. "Ale ten na tuto svou úlohu víceméně rezignuje, protože přes všechna možná prohlášení daňové úniky neklesají, ale spíše rostou," dodal.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Spor o spotřební daň

Provozovatelé čerpacích stanic také dlouhodobě žádají stát o snížení spotřební daně na naftu. Po jejím zvýšení v roce 2010 totiž pociťují odliv některých mezinárodních dopravců, kteří vyhledávají levnější diesel v okolních zemích. Ministr financí ale snížení daně odmítá.

Spotřeba nafty v ČR v poslední době spíše stagnuje, loni se spotřebovaly necelé čtyři miliony tun. Spotřeba benzinu loni klesla o zhruba čtyři procenta na 1,8 milionu tun. Letos tento trend pokračuje.

Společnost Shell na konci loňského roku provozovala v Česku 183 čerpacích stanic. Firma vlastní také 16procentní podíl v České rafinérské. Nejvíce pump v Česku provozuje Benzina, má jich přes 330.