Nájem nynějšího sídla NKÚ v pražských Holešovicích označili již dříve někteří poslanci za předražený, nájemné na dalších deset let by podle viceprezidenta NKÚ Miloslava Kaly přišlo nejméně na půl miliardy korun.O změně působiště NKÚ informovaly Lidové noviny.

"Máme dohodu s ministerstvem financí o řešení sídla NKÚ a dohodli jsme se na tom, že společně s ministerstvem financí připravíme podklady tak, aby v rámci předložení návrhu státního rozpočtu do prvního čtení do Poslanecké sněmovny byla tato věc jednoznačně popsána a vyřešena," řekl Kala. Další část peněz by podle něj mohl úřad pro nové sídlo získat z nevyčerpaných peněz, které ušetřil v předchozích letech.

V rozpočtu peníze jsou

"V návrhu státního rozpočtu na rok 2013, který v září projedná vláda, je v kapitole Všeobecná pokladní správa zapracována účelově určená položka na pořízení nového sídla NKÚ," potvrdil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

NKÚ při hledání nového sídla zvažoval státní budovy, soukromé objekty i stavbu nového sídla. "Nejvhodnější variantou je koupě existující budovy," uvedli představitelé úřadu v dokumentu pro poslance, který mají LN k dispozici. Koupě dosavadního sídla, budovy Tokovo v Holešovicích, by byla podle NKÚ několikanásobně dražší.

"Vlastník nabízí prodej za 1,08 miliardy korun. Nájem na dobu kratší pěti let nepřipouští," napsal úřad poslancům. Návrh úřadu bude dnes projednávat kontrolní výbor Poslanecké sněmovny.

Související